آخرین آمار کرونا در شهرهای ایران و جهان امروز ۱۸ آبان ۹۹

0
38


آخرین آمار کرونا در شهرهای ایران و جهان امروز ۱۸ آبان ۹۹

در این مطلب از کولاک نیوز، توضیحاتی درباره آخرین آمار کرونا در شهرهای ایران و جهان و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیوع ویروس کرونا که در بسیاری از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است و جان بسیاری از افراد را نیز گرفته است، از چین آغاز شد! این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس ‌ها می باشد که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می ‌شود.

آمار کرونا

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۹۴۵۰ مورد جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: از این میان ۳ هزار و ۷۰ نفر از بیماران در مراکز درمانی بستری شدند.

به گزارش کولاک نیوز، دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۱۷ آبان ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۴۵۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۷۰ نفر از آنها بستری شدند.

وی ادامه داد: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶۷۳ هزار و ۲۵۰ نفر رسید.

وی گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۴۲۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۷ هزار و ۸۳۲ نفر رسید.

لاری افزود: خوشبختانه تا کنون ۵۱۵ هزار و ۱۵۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

وی ادامه داد: ۵۵۰۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

به گفته وی، تا کنون پنج میلیون و ۱۸۵ هزار و ۳۶۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری در توضیح استانهای در وضعیت قرمز بیماری گفت: استانهای تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی همچنین درباره استانهای در شرایط هشدار گفت: استانهای هرمزگان، فارس، گلستان و سیستان و بلوچستان نیز در وضعیت نارنجی و زرد قرار دارند.

 آمار کرونا در جهان تا ۱۷ آبان

آمار جهانیِ مبتلایان به عفونت کووید ۱۹ ناشی از کروناویروس جدید به ۴۹ میلیون و ۶۶۹ هزار و ۱۷۲ نفر رسیده و تاکنون مرگ یک میلیون و ۲۴۸ هزار و ۷۹۴ نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است.

به گزارش ایسنا، بنابر تازه‌ترین آمارها ۳۵ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۶۱ نفر از مبتلایان به کووید-۱۹ نیز تاکنون بهبود یافته‌اند.

روند افزایش آمار ابتلا به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۶ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.

آمریکا هم‌اکنون با بیش از ۱۰ میلیون مبتلا و بیش از ۲۴۰ هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار دارد.

هند و برزیل نیز با آمار میلیونیِ مبتلایان پس از آمریکا به ترتیب با بیش از ۸.۴ و ۵.۶ میلیون بیمارِ کووید ۱۹، جایگاه‌ دوم و سوم را در جهان به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین در حال حاضر چهار کشور ایالات متحده، برزیل، هند و مکزیک به ترتیب رکورددارِ قربانیان این بیماری در دنیا هستند و تعداد جان‌باختگان این بیماری در انگلیس نیز به ۵۰ هزار نفر نزدیک شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی “ورلداُمتر”، شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری ۱۰ کشوری که طبق گزارش‌های رسمی بالاترین آمارها را تاکنون داشته‌اند تا صبح امروز (شنبه) به ترتیب به شرح زیر است:

۱. آمریکا ۱۰ میلیون و ۵۸ هزار و ۵۸۶ مبتلا، ۲۴۲ هزار و ۲۳۰ قربانی

۲. هند هشت میلیون و ۴۶۲ هزار و ۸۰ مبتلا، ۱۲۵ هزار و ۶۰۵ قربانی

۳. برزیل پنج میلیون و ۶۳۲ هزار و ۵۰۵ مبتلا، ۱۶۲ هزار و ۳۵ قربانی

۴. روسیه یک میلیون و ۷۳۳ هزار و ۴۴۰ مبتلا، ۲۹ هزار و ۸۸۷ قربانی

۵. فرانسه یک میلیون و ۶۶۱ هزار و ۸۵۳ مبتلا، ۳۹ هزار و ۸۶۵ قربانی

۶. اسپانیا یک میلیون و ۳۸۸ هزار و ۴۱۱ مبتلا، ۳۸ هزار و ۸۳۳ قربانی

۷. آرژانتین یک میلیون و ۲۲۸ هزار و ۸۱۴ مبتلا، ۳۳ هزار و ۱۳۶ قربانی

۸. انگلیس یک میلیون و ۱۴۶ هزار و ۴۸۴ مبتلا، ۴۸ هزار و ۴۷۵ قربانی

۹. کلمبیا یک میلیون و ۱۲۷ هزار و ۷۳۳ مبتلا، ۳۲ هزار و ۴۰۵ قربانی

۱۰. مکزیک ۹۵۵ هزار و ۱۲۸ مبتلا، ۹۴ هزار و ۳۲۳ قربانی

بنابر این گزارش پس از ایالات متحده، هند و برزیل کشورهای روسیه، فرانسه، اسپانیا، آرژانتین، انگلیس و کلمبیا تاکنون بیش از یک میلیون مبتلا را ثبت کرده‌اند.

 ۳ استان رکورددار مرگ و میر در هفته گذشته

کرونا همچنان رو به صعود / ۳ استان رکورددار مرگ و میر در هفته گذشته

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه روند بیماری هچمنان در کشور در حال صعود است، گفت: استان‌های یزد، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی بیشترین میزان بروز مرگ و میر کرونا طی هفته گذشته را داشتند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیما سادات لاری، گفت: نمودار موارد ابتلا و بستری روزانه در کشور متاسفانه همچنان در حال صعود است و در حال حاضر به بالاترین میزان خود از زمان شیوع بیماری رسیده است. میانگین بروز هفتگی موارد مثبت بستری در هفته گذشته حدود ۲۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش شده است و متاسفانه شاهد افزایش نسبی این شاخص نسبت به هفته‌ ماقبل آن هستیم.

وی افزود: بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های یزد، سمنان، خراسان جنوبی و ایلام گزارش شده است که میانگین بروز در استان‌های یاد شده با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری است.

لاری ادامه داد: میانگین هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور در هفته گذشته حدود ۳۶ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده است که بیشترین میزان بروز مربوط به استان‌های یزد، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی است.

وی در ادامه تاکید کرد: خوشبختانه هفته گذشته با افزایش تست‌های تشخیصی شاهد بالاترین میزان شناسایی موارد سرپایی مثبت در کشور بودیم که این امر نیازمند تداوم و تقویت بیشتر است. امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند ایستادگی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از رفتار اجتماعی خطرآفرین هستیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در خاتمه اظهار کرد: امیدواریم با نهادینه شدن حس مسئولیت پذیری اجتماعی در مردم کشورمان و همچنین تقویت و تداوم همکاری بین دستگاهی ایجاد شده در اعمال محدودیت‌ها و حسن نظارت بر اجرای صحیح آن توسط نهادهای متولی، شاهد توقف روند روبه رشد بیماری در کشور باشیم.

دو عارضه جانبی ویروس کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود

دو عارضه جانبی ویروس کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود

ایسنا/خراسان رضوی آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ هرروز بالاتر می‌رود، تعداد بی‌شماری به بیماری مبتلا می‌شوند و بسیاری نیز جان خود را از دست می‌دهند؛ اما حداقل دو جزئیات فوق‌العاده گمراه‌کننده در این ارقام وجود دارد. اول‌ازهمه، تعداد عفونت‌های کووید-۱۹ بیشتر از ارقام است چون بسیاری از افراد مبتلابه کووید-۱۹ تحت آزمایش قرار نمی‌گیرند. همچنین این آمار بیماران را به دودسته فوتی‌ها و بازماندگان تقسیم می‌کند. واقعیت این است که یک منطقه خاکستری نیز وجود دارد که اعداد به آن نمی‌پردازند.

به گزارش نیوز، برخی از افرادی که بهبود می‌یابند در نهایت علائم مزمن دارند که از بین رفتن آن‌ها ماه‌ها به طول می‌انجامد. این وضعیت که ” کووید- طولانی”  نام دارد به‌طور گسترده‌ای در گزارش‌ها شرح داده‌شده است. ممکن است میلیون‌ها نفر با عوارض جانبی طولانی‌مدت ویروس کرونا سروکار داشته باشند و معلوم شود که برخی از این مشکلات ممکن است هرگز برطرف نشوند.

گزارشی در یاهو نیوز کانادا منتشرشده که به سه عارضه دائمی ویروس کرونا اشاره ‌کرده است که بسیار وحشتناک است؛ اما مشخص شده که تنها دو مورد از آن‌ها دائمی هستند و مورد سوم فقط آزاردهنده است.

ضایعات پوستی

برخی از بهبودیافتگان کووید-۱۹ پس از برطرف شدن عفونت همچنان علائم پوستی دارند. ضایعات پوستی ازجمله علائم غیرمعمول کووید-۱۹ است که ماه‌ها مشاهده ‌شده است؛ اما محققان می‌گویند این علائم قبل از فروکش کردن می‌توانند چندین هفته باقی بمانند. به گزارش مدیکال نیوز، یک مطالعه گسترده تقریبا ۱۰۰۰ مورد از بیماران با مشکلات پوستی در سراسر جهان را بررسی کرده است. دانشمندان تاثیر طولانی‌مدت علائم پوستی عوارض کووید-۱۹ را حداقل ۶۰ روز مشاهده کردند. خوشبختانه همه  علائم پوستی پس از مدتی برطرف خواهند شد.

کم شنوایی ناگهانی

موارد  پوستی می‌توانند از بین بروند اما برخی از بیماران مبتلابه کووید-۱۹ به دو نوع عارضه جانبی دیگر نیز مبتلا می‌شوند که ممکن است دائمی باشند.

یکی از آن‌ها علامتی است که قبلا مفصل بیان شده و در گوش‌ها (وزوز گوش) رخ داده و ممکن است پس از درمان از بین برود؛ اما ویروس همچنین می‌تواند به کاهش شنوایی دائمی منجر شود که قابل‌بهبود نیست.

گزارش منتشر شده در نشریه BMJ جزئیات بیمار ۴۵ ساله در انگلیس را نشان می‌دهد که پس بروز  علائم کووید-۱۹ که به مدت ۱۰ روز ادامه داشت در بیمارستان بستری شد. وی ۳۰ روز به دستگاه ونتیلاتور متصل بود و درنتیجه به عوارض دیگری نیز دچار شد. او  تحت درمان قرار گرفت و سپس بهتر شد. یک هفته بعد از خروج از ای سی یو متوجه صدای زنگ در گوش شد و ناشنوایی ناگهانی به دنبال آن رخ داد.

ناهنجاری‌های لوب پیشانی مغز

شاید نگران‌کننده‌ترین عوارض کووید-۱۹ مربوط به مغز باشد. دانشمندان کالج پزشکی بیلور امریکا داده‌های ۸۰ مطالعه را بررسی کردند و دریافتند که بیش از ۶۰۰ بیمار در مغز دچار برخی ناهنجاری‌ها شدند. این موارد با بررسی آزمایش‌های الکتروانسفالوگرام (EEG) نمایان شدند. معمولا آزمایش‌های الکتروانسفالوگرام داده می‌شود چون بیمار ممکن است در برابر محرک‌ها واکنش کندی داشته باشد و به دنبال آن مواردی مانند تشنج، مشکلات گفتاری، گیجی یا عدم توانایی در بیدار شدن بعد از بهبودی ایجاد شود.

محققان توضیح دادند که “رایج‌ترین یافته‌های آزمایش‌های الکتروانسفالوگرام تخلیه الکتریکی کند یا غیرطبیعی است که در لوب فرونتال بیشتر است. برخی از آزمایش‌ها الکتروانسفالوگرام آسیب‌هایی را نشان داده است که ممکن است قابل‌ترمیم نباشد.”

دکتر زلفی حنیف، استاد مغز و اعصاب گفت: “همان‌طور که می‌دانیم، مغز عضوی است که نمی‌تواند دوباره تولید شود، بنابراین اگر صدمه‌ای به آن وارد شود احتمالا دائمی خواهد بود یا به‌طور کامل بهبود نخواهد یافت. ” دانشمندان حدس می‌زنند که نقطه احتمالی ورود ویروس ممکن است بینی باشد که می‌تواند محل فعالیت غیرطبیعی مغز را توضیح دهد.

وی گفت: “مشاهده جالب دیگر این بود که میانگین سنی افراد مبتلا ۶۱ سال بود، یک‌سوم آنان زن و دوسوم مرد بودند و نشان می‌دهد که درگیری مغزی کووید-۱۹ می‌تواند در مردان مسن بیشتر باشد. تحقیقات بیشتری لازم است، اما این یافته‌ها به ما نشان می‌دهد که این‌ها مناطقی هستند که باید به آن‌ها توجه کنیم. ”

وی ادامه داد: بسیاری از مردم فکر می‌کنند که به این بیماری مبتلا شده و سپس خوب می‌شوند و همه‌چیز به حالت عادی برمی‌گردد اما این یافته‌ها به ما می‌گوید که ممکن است شاهد مواردی طولانی‌مدت باشیم، همان چیزی که ما به آن شک کرده‌ایم و اکنون در حال یافتن شواهد بیشتری برای تایید این موضوع هستیم.

منبع : کولاک نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید