اسرار نهفته و جالب در مورد ماه که احتمالا نمی دانید

0
42اسرار نهفته و جالب در مورد ماه که احتمالا نمی دانید

اسرار نهفته و جالب در مورد ماه که احتمالا نمی دانید

کره ماه یکی از سیارات نزدیک به سطح زمین است که نور آن در شب ها نیز موجب روشنایی در کره زمین می شود اما واقعیت ها و اسرار نهفته دیگری در…

با توجه به میزان دانش و اطلاعات دانشمندان در مورد قلمرو های غیر قابل دسترس جهان از فضای داخلی سیاه چاله ها گرفته تا هسته اتم ها، شاید تصور کنید که نزدکیترین همسایه زمین به طور کامل کشف شده اما اینطور نیست، در واقع کره ماه هنوز هم اسرار فراوانی را در خود جای داده است. 

در حقیقت رمز و راز های عجیب و جالب در مورد کره ماه باعث شده تا اخترشناسان برای سال ها، دهه ها و قرن ها درمورد این کره و دیگر سیارات کهکشان راه شیری تحقیق کنند و هر بار موضوع تازه و جالبی را درمورد آنها کشف کنند اما این اسرار نهفته در مورد کره ماه چیست؟ 

به عبارتی می توان گفت که ما تاکنون داستان ها و افسانه های عجیب وجالبی را درمورد کره ماه شنیده ایم، اما دانشمندان سعی کرده اند تا با تحقیقات خود، آنچه که در این کره واقعا اتفاق افتاده را توضیح دهند. 

کره ماه چگونه تشکیل شد؟ 

پژوهشگران بر اساس تحقیقات خود در این زمنیه نتیجه گرفته اند که کره زمین در دوران اولیه تشکیل خود، با کره دیگری به اندازهکره مریخ که دانشمندان آنرا تیا نام گذاری کردند، برخورد کرده و نتیجه آن انفجاری عظیم و ایجاد پدیده ای از گرد وخاک این دو کره در فضا بوده که از به هم پیوستن این ذرات، کره ماه پدید آمده است.

wWmg6giqdAd6kwDaiA9giD-970-80.jpg

چرا ماه از دو نیمکره تشکیل شده است؟ 

تنها یک نمیکره ماه به سمت کره زمین است و از این رو ما نیز تنها یک طرف آنرا تا کنون مشاهده کرده ایم و با مناطق تاریک آن که با نام “ماریا” یا “دریاها” شناخته می شوند، آشنایی نداریم. این مناطق در قسمت عقب ماه قرار دارند که در واقع توسط تصاویری که کاوشگران و فضانوردان آپولو شخصا دیده اند، برای ما نیز آشکار شده شده است و به نوعی می تواند گفت که ضرب المثل مرسوم “نیمه تاریک ماه” نیز، از همین قسمت پر رمز و راز و ناشناخته نشئت گرفته است. پوسته طرف پنهان ماه درحقیقت ضخامت بیشتری نسبت به پوسته طرف دیگر آن دارد و همین امر باعث می شود تا پوسته نازک تر آن به راحتی در مقابل هجوم شهاب سنگ ها شکسته شده و باعث آزاد شدن ماگمای ماریای تشکیل شده (گرمای زمین که باعث ذوب شدن سنگ های ماه می شود که به آن ماگما یا مواد مذاب می گویند) در اعماق کره ماه شود اما در اینجا باید گفت که این عدم تقارن پوسته ای نیزخود معمای بزرگ در مورد ماه است. همچنین، ایجاد حفره های اضافی بر طرف دیگر ماه نیز میتواند ناشی از دوربودن آن از زمین باشد. 

g62DGrDnSs4LYEkrjuVKJd-970-80.jpg

آیا کره ماه دارای آب است؟ 

 تصویری که جریان یون های هیدروژن باردارتوسط نورخورشید به ماه ایجاد می کند، باعث شده تا دانشمندان احتمال دهند که این روند می تواند در اثر وجود احتمالی آب توضیح داده شود. واقعیت این است که میزان آب در کره ماه بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما تصور می کنیم و فضای داخلی آن نیز مرطوب تر از آنچه که انتظار می رود است و دانشمندان نیز معتقدند که مقداری از این آب توسط پروتون های باد خورشیدی در تعامل با اکسید های فلزات موجود در سنگ های سطح کره ماه، ایجاد می شوند و تنها علت باقی ماندن آن در کره ماه نیز، شرایط جوی نا مساعد و قرار گرفتن در میان ذرات خاک و لایه های بلور است.

snXkUYUpSzYKK5x5nLrjtP-970-80.jpg

آیا قمر دیگری به غیر از کره ماه در نزدیکی زمین وجود دارد؟ 

تنها قمر نزدیک به کره زمین در حال حاضر تنها کره ماه است اما  دانشمندان و ستاره شناسان با تحقیقات خود نشان داده اند که این موضوع نیز همانند بسیاری از پدیده های دیگر ثابت نمی ماند زیرا آنها در سال ۱۹۹۹ میلادی، شهاب سنگی با عرض ۵ کیلومتر در حال حرکت به سمت مدار زمین را کشف کردند و نام آنرا نیز کروتین گذاشتند و همچنین بر این باور اند که این شهاب سنگ تا ۷۷۰ سال دیگر در حول مدار زمین قرار می گیرد و به دومین قمر نزدیک در کره زمین تبدیل می گردد. 

JRjhkRSZJQuD5YUyDaDmDa-970-80.jpg

 منبع : شایانیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید