با دانستن ۱۰ حقیقت شگفت انگیز عاشق بدنتان می شوید!

0
127

۱۰ حقیقت جالب درباره بدن انسان که درک شما از بدنتان را تغییر می‌دهد

بدن انسان ها ویژگی های شگفت انگیز و متحیر کننده ای دارد که شاید تاکنون چیزی درباره آن نمی دانستید. با خواندن این مطلب به این حقیقت جالب پی می برید.

به گزارش وقت صبح به نقل از روزیاتو؛ طبیعت، بدن ما را به‌طرز شگفت‌ انگیزی مملو از شگفتی‌هایی کرده که دانشمندان هنوز در حال تحقیق در مورد آنها هستند.

در ادامه با حقایقی آشنا می‌شویم که باعث می‌شود با احترام و عشق بیشتری به خودمان بنگریم.

۱.مغز ما سیستم زهکشی خاص خود را دارد

بدن ما دارای یک سیستم بسیار کارآمد است و خون، تمام آنچه باید به کلیه ها، روده ها و غیره ریخته شود را حمل می‌کند. اما مغز چطور؟

محققان با مشاهده اسکن مغز افراد دریافته‌اند که در طول خواب غیر آر.ای.ام (non-REM sleep)، که عمیق ترین بخش چرخه خواب است، امواج مایع مغزی نخاعی، روی مغز را می‌شوید و آن را از شر سموم خلاص می‌کند. بنابراین مغز دارای مکانیسم تمیزسازی خودکار است.

۲.صداهایی که نمی‌توانید بشنوید شما را بیمار می‌کنند

صداهای با فرکانس پایین (زیر ۲۰ هرتز) صداهایی هستند که ما نمی‌توانیم بشنویم اما همچنان می‌توانیم تا حدی آنها را درک کنیم. بررسی‌ها نشان داده‌اند ما در معرض بسیاری از مادون صوت‌ ها قرار داریم که قرار گرفتن در معرض آنها در طولانی مدت می‌تواند ما را بیمار کند.

علائم این شرایط شامل خستگی، سردرد، مشکلات بینایی، سرگیجه و تحریک پذیری است.

۳.تعداد عضلات همه ما یکسان نیست

آدم ها تعداد عضلات یکسانی ندارند. بسیاری از افراد دارای ماهیچه ساعدی به نام پالماریس لانگوس هستند، در حالی که بسیاری دیگر این عضله را ندارند.

۱۳ درصد افراد عضله شکمی به نام پیرامیدالیس را ندارند و تنها ۸ درصد افراد در قفسه سینه خود یک عضله اضافی به نام استرنال دارند.

۴.کبد مردان در صورت آسیب می‌تواند زنانه شود

بر اساس تحقیقات جدید، کبد نرها (انسان ها و موش ها) زمان مواجهه با آسیب می‌تواند تغییر جنسیت دهد. با آنکه این موضوع ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اساسا کبد می‌تواند چند هورمون را تغییر دهد تا در هنگام مواجهه با رژیم غذایی پرچرب بهتر از خود محافظت کند.

تصور می‌شود که ماهیت محافظتی هورمون زنانه استروژن یک عامل کلیدی در این فرآیند باشد.

۵.ما حدود ۲۰۰ گرم باکتری با خود حمل می‌کنیم

تعداد باکتری های موجود در بدن به اندازه تعداد سلول های بدن انسان است و وزن آن ۲۰۰ گرم است. چیزی حدود چهار شکلات اسنیکرز.

۶.چیزی که می‌خوریم می‌تواند ژن هایمان را تغییر دهد

تحقیقات جدید در زمینه علوم مواد غذایی نشان می‌دهد که درشت مغذی های موجود در غذا مانند کربوهیدرات ها، پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن تجزیه می‌شوند تا انرژی لازم را برایمان فراهم کنند.

این مواد شکسته‌شده باعث ایجاد تغییراتی در ژنوم می‌شوند و بنابراین دی ان ای را نه تنها برای ما بلکه برای نسل‌های آینده نیز تغییر می‌دهند.

۷. مغز کلید روشن-خاموش دارد

در مغز ناحیه‌ای به نام کلاستروم وجود دارد که کلید روشن و خاموش آگاهی انسان را به دست دارد. محققان روی یک زن مبتلا به صرع آزمایش و این ناحیه را تحریک کردند.

او به حالت خلسه رفت و با تحریک دوباره این منطقه با وقفه‌ای در حافظه از آن زمان بیدار شد. محققان در حال بررسی بیشتر در این زمینه هستند.

۸.روی صورت ما عنکبوت‌های چربی‌خوار زندگی می‌کنند

شاید وحشتناک به نظر برسد اما همه ما کنه های ریز زیادی در منافذ پوست صورتمان داریم. آنها برای دیده شدن با چشم غیرمسلح بسیار کوچک هستند و Demodex یا کنه مژه نامیده می‌شوند.

این کنه ها عمدتا شفاف هستند، چربی‌ها را می‌خورند اما نمی‌توانند دفع کنند. آنها در پایان چرخه زندگی خود می‌ترکند و این‌طور تصور می‌شود که فضله آن باعث واکنش ایمنی و روزاسه می‌شود.

۹.چشمان آبی اکنون نادرتر از قبل هستند اما لیزر می‌تواند رنگ چشم را تغییر دهد

ژن هایی که رنگ چشم را تعیین می‌کنند هر رنگ دیگری به غیر از آبی را ترجیح می‌دهند، بنابراین چشم آبی روز به روز نادرتر می‌شود.

اما اگر دوست دارید چشمان آبی داشته باشید یک فرآیند ۲۰ ثانیه‌ای برای تبدیل چشمان قهوه‌ای به آبی وجود دارد. در حال حاضر خطراتی برای این کار وجود دارد و از نظر پزشکی در بسیاری از کشورها تایید شده نیست.

۱۰.افراد مسن سالانه یک تا دو درصد استخوان از دست می‌دهند

ما با افزایش سن شروع به از دست دادن توده عضلانی و استخوانی می‌کنیم، به‌ویژه پس از ۵۰ سالگی. هر سال یک تا دو درصد استخوان در افراد مسن از دست می‌رود و این در طول یک دهه تفاوت قابل توجهی در سلامت استخوان ما ایجاد می‌کند.

منبع : وقت صبح

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید