بررسی مشخصات ماهواره علمی پژوهشی ایرانی طلوع

0
116


بررسی مشخصات ماهواره علمی پژوهشی ایرانی طلوع

در این مطلب از کولاک نیوز ، توضیحاتی درباره مشخصات ماهواره علمی پژوهشی ایرانی طلوع خواهیم داشت! با ما همراه باشید. طبق اعلام سال گذشته وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران ، ماهواره علمی پژوهشی طلوع به عنوان نخستین ماهواره سنجش از راه دور ایران به زودی با موشک ‌های ماهواره ‌بر بومی پرتاب خواهد شد، اما هنوز خبری نیست!

ماهواره طلوع ، نخستین ماهواره سنجش از راه دور ایران است که در ۱۴ بهمن سال ۱۳۸۸ شمسی روز ملی فناوری ماهواره ‌ای رونمایی شد.

این ماهواره بیشتر به عنوان ماهواره هواشناسی معرفی شده است. ماهواره طلوع که توسط متخصصین صنایع شرکت الکترونیک وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است، با ماهواره ‌بر سیمرغ قابل پرتاب است که از ویژگی ‌های مهم آن می ‌توان به قابلیت تصویر برداری، کنترل وضعیت، مکانیزم و سلول ‌های خورشیدی اشاره کرد.

ماموریت اصلی این ماهواره، تصویربرداری تک طیفی با قابلیت تفکیک ‌پذیری ۵۰ متری زمین، ذخیره و یا انتقال و مخابره کردن تصاویر به ایستگاه ‌های زمینی است. این ماهواره با ارتباط برقرار کردن با ایستگاه فضایی‌ که روی زمین قرار گرفته شده، به صورت تله‌ متری، ردگیری و فرمان و مرکز کنترل فرمان قابلیت تبادل داده ‌های پایش و کنترل ماهواره را دارد. جدا از این بحث‌ها ماهواره طلوع را می ‌توان یک ماهواره علمی پژوهشی نامید، چراکه با داشتن قابلیت تصویربرداری با وضوح بالا می‌توان از آن در عناوین مختلف نظیر نقشه ‌برداری ‌هایی با وضوح بالا و بزرگ از یک منطقه، مطالعه و بررسی حوضچه‌ های آبی و دریا، مشاهده و ارزیابی تخریب منابع انسانی، بررسی علوم کشاورزی، مراتع، جنگل ‌ها و حتی مشاهده پوشش ابرها، پراکندگی انسانی و ارزیابی بلایای طبیعی و میزان تخریب آن در یک منطقه مانند هشدار در کمین بودن سیل، زلزله، فوران یک آتشفشان آتش‌ سوزی بهره برد.

مدار ماهواره طلوع از نوع ارتفاع پایین و ارتفاع مدار آن بیش از ۵۰۰ کیلومتر است و دو سال عمر مفید برای آن پیش‌ بینی می ‌شود. جرم این ماهواره ۱۰۰ کیلو و ابعاد این سازه ۶ ضلعی به عرض ۸۶ و ارتفاع ۱۰۰ سانتی ‌متر است.

یک سال پیش، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح اعلام کرد که به زودی با استفاده از موشک‌های ماهواره‌بر بومی، ماهواره طلوع را در مدار قرار خواهیم داد، اما هنوز زمان مشخصی برای آن تعیین نشده است.

منبع : کولاک نیوز

اسامی بازیگران سریال بچه محل

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید