تاریخ دقیق روز جهانی بدون دخانیات در تقویم سال ۱۴۰۲ چه روزی است؟

0
28

تاریخ دقیق روز جهانی بدون دخانیات در تقویم شمسی برابر است با :

روز چهارشنبه ۱۰ خرداد سال ۱۴۰۲

تاریخ دقیق روز جهانی بدون دخانیات در تقویم قمری برابر است با :

روز چهارشنبه ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۴۴

تاریخ دقیق روز جهانی بدون دخانیات در تقویم میلادی برابر است با :

روز چهارشنبه ۳۱ می سال ۲۰۲۳

 

کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۱۹۸۷ میلادی برای نخستین بار، ۳۱ ماه می را با عنوان روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری کردند. در طول سال‌های گذشته تاکنون، این روز برگزیده، باعث رویارویی و بعضاً مقاومت‌هایی در سراسر جهان از جانب دولت‌ها، سازمان‌های بهداشت عمومی، افراد سیگاری، تولیدکنندگان محصولات دخانی و فعالان عرصه صنعت دخانیات شده است.

روز جهانی بدون دخانیات به منظور تشویق افراد در راستای ترک محصولات دخانی و توجه به تاثیرات گسترده تنباکو بر سلامت انسان‌ها در سراسر جهان به این اسم، نامگذاری شده است.

هر ساله به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات یا به تعبیر دیگر روز جهانی بدون تنباکو، اقدامات و فعالیت‌های گسترده‌ای در سطح کشور با همکاری ارگان‌های ذی‌ربط انجام می‌شود. هدف از این اقدامات، حمایت طلبی برای اجرای سیاست‌های موثر بر کاهش مصرف دخانیات و ارتقای سطح آگاهی عمومی به ویژه جوانان و نوجوانان نسبت به مضرات استعمال دخانیات است.

با توجه به این که بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله سکته‌های قلبی، یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان امروز محسوب می‌شوند، موضوع روز جهانی بدون دخانیات سال ۲۰۱۸ میلادی نیز دخانیات و بیماری قلبی با شعار” TOBACCO BREAKS HEARTS” از سوی سازمان جهانی بهداشت انتخاب شده بود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید