تازه های جوان‌سازی پوست

0
39

تازه های جوان‌سازی پوست

افزایش سن روی تمامی لایه‌های پوست و بافت‌های مجاور تأثیر می‌گذارد. درواقع پیری پوست با ۴ علامت اصلی شناخته می‌شود که در روش‌های جوان‌سازی پوست به دنبال راهی برای درمان آن‌ها هستیم. خطوط پوستی از اولین نشانه‌های افزایش سن است.

دکتر هما فاتحی – متخصص پوست و مو

 

تحریریه زندگی آنلاین : افزایش سن روی تمامی لایه‌های پوست و بافت‌های مجاور تأثیر می‌گذارد. درواقع پیری پوست با ۴ علامت اصلی شناخته می‌شود که در روش‌های جوان‌سازی پوست به دنبال راهی برای درمان آن‌ها هستیم. خطوط پوستی از اولین نشانه‌های افزایش سن است. این خطوط از سن ۲۵ سالگی به‌تدریج روی پوست ظاهر می‌شوند و به‌مرور زمان عمیق‌تر شده و تبدیل به چین‌وچروک می‌گردند.خطوط پوستی ناشی از حرکت عضلات صورت هستند.در سنین جوانی تنها زمانی که می‌خندید، اخم می‌کنید یا مشغول صحبت هستید، این خطوط نمایان می‌شوند؛ اما وقتی خطوط پوستی تبدیل به چین‌وچروک شوند، بدون حرکت عضلات صورت هم روی پوست دیده می‌شوند. اصطلاحاً می‌گویند خطوط متحرک به چین‌وچروک‌های ثابت تبدیل می‌شوند.

 بیشتربخوانید:

تاثیر میکرونیدلینگ بر جوانسازی

 

عوامل تأثیرگذار در پیری پوست

برای استفاده از بهترین روش‌های جوانسازی پوست، قبل از هر چیز باید مشکل شناخته شود تا روش درمان درست تجویز شود. در میان عوامل متعددی که روند پیری پوست صورت را تسریع می‌کنند، عواملی مانند آفتاب، سیگار و به‌طورکلی آلودگی‌های محیط اطراف، بیشترین نقش را در سرعت بخشیدن روند پیری صورت دارند. مهم‌ترین عوامل پیر شدن پوست عبارت‌اند از:

اشعه ماورای بنفش، استرس و مشکلات عصبی، آب‌وهوای خشک و سرد، بیماری‌های عفونی درونی، عدم رطوبت کافی در پوست صورت، استفاده از شوینده‌های نامناسب با نوع پوست، استفاده از محصولات آرایشی نامناسب

 

انواع روش‌های جوانسازی پوست

روش‌های تهاجمی شامل: جراحی‌های پلاستیک و زیبایی مثل کشیدن پوست و روش‌های کم تهاجمی شامل هایفوتراپی، اندولیفت و روش‌های تزریقی مانند تزریق بوتاکس، چربی و ژل.روش‌های غیرتهاجمی شامل مراقبت‌های کلی پوست مثل کرم‌های ضد چروک و درمان‌های خانگی برای جوان‌سازی پوست.روش‌های تهاجمی معمولاً هزینه‌های گزاف، نیاز به بستری شدن، دوره‌ی نقاهت طولانی و عوارض و خطرات بسیاری دارند؛ اما می‌توان گفت که ماندگارترین نتایج را دارند. روش‌های غیرتهاجمی کم‌خطرترین و ساده‌ترین روش‌ها هستند؛ اما تأثیر چندانی روی پوست نمی‌گذارند. روش‌های جوان‌سازی کم تهاجمی، عوارض و خطرات بسیار محدودی دارند، از روش‌های تهاجمی، ارزان‌تر هستند و اثرات چشمگیری روی پوست می‌گذارند.

 بیشتربخوانید:

جوانسازی پوست با معجزه یخ!

 

 

۱- لیزر اندولیفت

اندولیفت یکی از روش‌های جدید جوان‌سازی پوست است. در این روش کم تهاجمی، فیبر بسیار نازکی وارد پوست می‌شود و درون لایه‌های عمقی پوست قرار می‌گیرد. فیبر با استفاده از اشعه‌ی لیزر مادون‌قرمز (فرو سرخ) کلاژن سازی پوست را تحریک کرده و باعث ذوب شدن تجمعات اضافی چربی می‌شود. به این ترتیب شاهد کاهش افتادگی و سفتی پوست خواهیم بود.برخی از کاربردهای اندولیفت در جوانسازی پوست:زاویه‌سازی فک و صورت، افزایش قوام و سفتی پوست گردن، کاهش چین‌وچروک و عمق خطوط خنده، کاهش چربی‌های موضعی به‌ویژه در ناحیه‌ی غبغب

 

۲- هایفوتراپی

در هایفوتراپی از امواج فراصوت (اولتراساوند) استفاده می‌شود؛ یعنی همان امواجی که در دستگاه‌های سونوگرافی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منتها در هایفو این امواج به‌صورت متمرکز به لایه‌ی خاصی از پوست انرژی وارد کرده و باعث تحریک تولید رشته‌های کلاژن، سفت شدن پوست و کاهش چین‌وچروک‌ها می‌شود. هایفوتراپی برای افراد بین ۳۰ تا ۷۵ سال که از شل شدگی خفیف تا متوسط پوست رنج می‌برند و می‌خواهند روند پیری پوست را به تأخیر بیندازند، بسیار مناسب است. برخی از کاربردهای هایفوتراپی در جوانسازی پوست:کاهش چین‌وچروک پوست ، سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست در ناحیه‌ی گردن و غبغب، لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها، بهبود وضعیت خط چانه، صاف و سفت کردن پوست صورت، لیفت گردن و دکلته، اصلاح طرح لبخند

 

۳- کربوکسی تراپی

در کربوکسی تراپی گاز دی‌اکسید کربن (CO2) به زیر پوست تزریق می‌شود. در هر منطقه از بدن که غلظت گاز دی اکسید کربن افزایش یابد، بدن ما برای اکسیژن‌رسانی و جبران تجمع دی اکسید کربن، خون‌رسانی به آن بخش را افزایش می‌دهد. به این ترتیب با تزریق گاز دی اکسید کربن، بدن را وادار به افزایش خونرسانی به منطقه‌ای خاص می‌کنیم. با افزایش خون‌رسانی، ترمیم سلولی اتفاق می‌افتد و وضعیت پوست بهبود می‌یابد.

 بیشتربخوانید:

آیا لیزر در جوانسازی پوست موثر است؟

 

 

برخی از کاربردهای کربوکسی تراپی در جوان‌سازی پوست:

رفع تیرگی و خطوط دور چشم، رفع چین‌وچروک‌های صورت، کاهش چربی موضعی، رفع شل شدگی وافتادگی پوست، جوان‌سازی پوست بدن

 

۴- جوانسازی پوست صورت با لیزر فرکشنال CO2

در میان روش‌های مختلفی که برای بازسازی آسیب وارد شظده به پوست صورت وجود دارد، استفاده از روش‌هایی که لیزر در آن‌ها دخیل است، بهترین تأثیر را در زمینه کاهش تأثیر پیری و افزایش سن دارند. لیزر فرکشنال CO2 به‌عنوان یکی از بهترین روش‌های جوانسازی پوست صورت در نظر گرفته می‌شود چرا که به خوبی می‌تواند روند تولید کلاژن را چه در لایه‌های بیرونی و چه درونی تسریع کند.البته بسیاری از افراد به دلیل مراقبت و دوران ریکاوری بعد از انجام این کار، تصور می‌کنند شرایط سختی پیش رو داشته و سراغش نمی‌روند؛ چرا که در برخی موارد محلی که لیزر روی آن انجام شده است توسط پزشک پانسمان می‌شود. بعد از باز شدن پانسمان نیز باید با استفاده از کرم‌های مخصوص محل را چرب نگهداشت تا از ایجاد زخم و لکه جلوگیری شود؛ بنابراین با استفاده از این شیوه بازسازی پوست می‌توانید نتایج درمانی زیر را انتظار داشته باشید:یکنواخت کردن لایه سطحی پوست، روشن کردن پوست، کم شدن لکه و کک‌ومک، بسته شدن منافذ پوست صورت، افزایش تولید کلاژن، بازسازی پوست و محکم شدن آن، برگشتن حالت کشسانی پوست صورت، به تأخیر انداختن روند پیری.

 

۵- تزریق ژل یا پرکننده‌ها برای جوان‌سازی پوست صورت

تزریق ژل یا پرکننده یکی از روش‌های ساده و تقریباً ارزان‌قیمت است که در ایران به‌عنوان یکی بهترین روش‌های جوان‌سازی پوست صورت شناخته می‌شود. در ساختار ژلی که برای تزریق به پوست استفاده می‌شود، از موادی مانند کلاژن، اسید هیالورونیک و مواد دیگری مانند پلی متیل متاکریلات استفاده می‌شود.

 

۶- بازسازی پوست صورت با استفاده از میکرونیدلینگ

در این شیوه درمان، هدف بهبود مشکلات لایه دومی پوست است؛ به عبارت دیگر در جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ هدف افزایش تولید کلاژن در لایه دومی پوست است. به همین دلیل با استفاده از یک دستگاه خاص که از سوزن‌های کوچک تشکیل شده است، برای تحریک پوست جهت تولید کلاژن استفاده می‌شود.

 

۷- جوان‌سازی پوست صورت با تزریق بوتاکس

بر خلاف سایر روش‌های گفته شده در این روش هدف بازسازی و افزایش تولید کلاژن نیست. در این روش با استفاده از تزریق ماده‌ای که به عنوان سم شناخته می‌شود، بخشی از عصب‌های پوست صورت به‌طور موقتی فلج شده و میزان چین‌وچروک‌های صورت کاهش می‌یابد. شاید یکی از مواردی که باعث شده است این شیوه درمان به عنوان یکی از بهترین روش‌های جوان‌سازی پوست صورت در نظر گرفته شود، عدم نیاز به سپری کردن دوره ریکاوری بعد از انجامش است.

 

۸-لیفت و محکم سازی پوست صورت با استفاده از دستگاه ترماژ بلوتاچ

دستگاه آمریکایی ترماژ سی پی تی بلوتاچ قوی‌ترین (دستگاه) رادیو فرکانسی جهان است این دستگاه با داشتن جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای خنک کردن سطح پوست لیفتینگ چشم را بدون هیچ عارضه‌ای و حتی در یک جلسه فراهم کرده است. این دستگاه جایگزین بسیار خوبی برای جراحی پلک یا بلفاروپلاستی می‌باشد. ترماژ سی پی تی، از جمله موفق‌ترین تکنولوژی‌های مورد استفاده برای رفع چین‌وچروک و افتادگی پلک‌ها بدون جراحی است. نتیجه سریع و قابل مشاهده، امتیاز بسیار مهم این تکنولوژی سرپایی می‌باشد.

 

منبع : زندگی آنلاینارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید