خواص شگفت‌انگیز هلو را بشناسید

0
29

خواص شگفت‌انگیز هلو را بشناسید

هلو نیز مانند سایر میوه‌های نارنجی رنگ، رنگ خود را از انواع آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنی می‌گیرد. خاستگاه این میوه کوه‌های تبت و چین است و از حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح پرورش داده می‌شد. درحدود ۳۰۰ سال ق. م. این میوه به یونان رسید

د‌کتر لاد‌ن گیاهی :  متخصص تغذیه ؛ عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن‌سینا

 

تحریریه زندگی آنلاین : هلو نیز مانند سایر میوه‌های نارنجی رنگ، رنگ خود را از انواع آنتی‌اکسیدان‌های کاروتنی می‌گیرد. خاستگاه این میوه کوه‌های تبت و چین است و از حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح پرورش داده می‌شد. درحدود ۳۰۰ سال ق. م. این میوه به یونان رسید، و از قرن اول میلادی رومی‌ها و سپس خیلی سریع مردم سایر کشورهای اروپایی از این میوه خوشمزه لذت بردند و از خواص مغذی آن بهره‌مند شدند.

 

فوائد کلیدی

کمک به کاهش فشارخون بالا

 کمک به پیشگیری از سرطان

 کمک به تقویت باروری مردان

 کمک به مبارزه با بیماری لثه

بیشتربخوانید:

خواص تغذیه ای هلو و شلیل

ویژگی‌های غذایی

 

 

چه مقدار مصرف کنیم؟

۱۵۰ گرم هلو ۸ درصد از نیاز روزانه بالغین را به فیبر تامین می‌کند، بیشتر این فیبر از نوع محلول است که به حفظ سطح پایین کلسترول کمک می‌کند. مصرف منظم هلو به کاهش خطر بیماری‌های قلبی کمک می‌کند.

 

انتخاب و نگهداری

فرآیند رسیدن هلو بعد از چیده شدن از درخت متوقف می‌شود. هلو را می‌توان در دمای اتاق یا در یخچال به مدت چند روز نگهداری کرد.

 

ویژگی‌های شفابخشی

مصارف‌سنتی

بر اساس نظریات طب چینی، بافت نرم این میوه برای درمان التهاب حاد معده بسیار مناسب است.از پوره هلو پخته برای درمان سرفه‌های خشک استفاده می‌شود. مصرف منظم هلو به نرم شدن ریه و روده‌ها کمک می‌کند. همچنین مالیدن هلوی تازه به پوست صورت به حفظ شادابی آن کمک می‌کند. از هسته هلوی رنده شده برای تقویت جریان خون استفاده می‌شود و تصور می‌شود باعث کاهش تومورها و فیبروز رحم می‌گردد.

 بیشتربخوانید:

خواص میوه های تابستانی

 

 

  فشار خون بالا

 غالباً افزایش فشار خون تا قبل از ابتلا به بیماری قلبی و یا بروز سکته با علائم و یا نشانه‌های خاصی همراه نیست و بنابراین تشخیص داده نمی‌شود. کاهش وزن اضافه و افزایش پتاسیم رژیم غذایی به کاهش فشار خون کمک می‌کند.

از آنجا که مصرف هلو موجب افزایش دریافت پتاسیم می‌شود، مصرف آن برای مبتلایان به این عارضه مفید است. در فصولی که این میوه در دسترس نیست می‌توان از انواع خشک آن استفاده نمود.

 

 سرطان و بیماری قلبی

 از آنجا که هلو غنی از آنتی اکسیدان‌های کاروتن، فلاونوئیدها و ویتامین C است، بنابراین می‌تواند نقش مهمی در مبارزه با بیماری‌های قلبی و انواع خاصی از سرطان داشته باشد. با مصرف منظم هلو، موادمغذی موجود در این میوه می‌توانند در مراحل مختلف از بروز بیماری مداخله کنند و در مبارزه با بیماری مفید باشند.

 

 ناباروری مردان

 مطالعات نشان می‌دهند که دریافت مکمل ۵۰۰ میلی‌گرم ویتامین C، دو بار در روز برای مردانی که مشکلات باروری دارند مفید است. در آزمایش‌های کلی انجام شده بر روی کیفیت اسپرم، نشان داده شده است که تنها ظرف یک هفته بعد از مصرف مکمل ویتامین C، اثر مثبتی در تعداد اسپرم‌ها، تحرک و طول عمر آنها داشت.

به طوریکه تعداد اسپرم‌های فاقد حرکـت از ۳۷% به ۱۴ % کاهـش یافت و این میزان بعد از ۴ هفته به۱۱% رسید و در مقابل، بر تعداد اسپرم‌های آزاد افزوده شد. برنامه‌های غذایی که میوه‌های غنی از ویتامین C، مانند هلو،  به طور منظم در آنها گنجانده می‌شوند به حفظ سطح ویتامین C در بدن کمک می‌کنند.

 مشاهده شده است که مصرف مقادیر زیاد ویتامین C خصوصاً برای افراد سیگاری که در معرض خطر رادیکال‌های آزاد قرار دارند بسیار حائز اهمیت است؛ در این افراد، دریافت روزانه ۲۵۰ میلی‌گرم ویتامین C، از طریق گنجاندن میوه‌هایی مانند هلو در برنامه غذایی، تعداد اسپرم‌ها را به میزان ۲۴% و تحرک آنها را تا ۱۸% افزایش می‌دهد.

 

 بیماری لثه

خونریزی لثه و شل شدن دندان‌ها از علائم اولیه کمبود ویتامین C هستند. نتایج حاصل از تحقیقات نشان می‌دهند که بیماری‌های لثه در افرادی که دریافت ویتامین C پایینی دارند سه و نیم برابر بیشتر از افرادی است که به میزان کافی ویتامین C دریافت می‌کنند. از آنجا که یک هلو متوسط حاوی ۳۴  میلی‌گرم ویتامین C است بنابراین، منبع بسیار خوبی برای افزایش دریافت این ویتامین خواهد بود.

منبع : زندگی آنلاینارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید