دردسـرهای ماسک برای سلامتی

0
50

دردسـرهای ماسک برای سلامتی

لزوم استفاده از ماسک به عنوان روشی برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ موضوعی تأیید شده است اما استفاده طولانی‌مدت از آن در عین حال در برخی اشخاص و شرایط می‌تواند موجب خشکی و بوی بد دهان شود.استفاده طولانی مدت از ماسک ممکن است

تحریریه زندگی آنلاین : لزوم استفاده از ماسک به عنوان روشی برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ موضوعی تأیید شده است اما استفاده طولانی‌مدت از آن در عین حال در برخی اشخاص و شرایط می‌تواند موجب خشکی و بوی بد دهان شود.استفاده طولانی مدت از ماسک ممکن است موجب از دست رفتن آب بدن شود که پوسیدگی دندان و متورم شدن لثه‌ها را به همراه دارد. همچنین استفاده طولانی مدت از ماسک می‌تواند نحوه تنفس را تغییر دهد. از آنجا که ماسک بینی و دهان را می‌پوشاند تا حدی مسیر عبور هوا از بینی مسدود می‌شود. بنابراین، برای جلوگیری از تنگی نفس فرد از طریق دهان نفس می‌کشد. این شرایط به خشکی دهان منجر شده و موجب تشکیل باکتری‌های بیشتر در دهان و در نتیجه بوی بد دهان می‌شود.نوشیدن آب می‌تواند به کاهش خشکی دهان و از بین بردن باکتری‌های مضر و مواد قندی در دهان کمک کند، اما هنگام استفاده از ماسک شرایط کافی برای نوشیدن آب وجود ندارد.

 بیشتربخوانید:

حرف زدن بدون ماسک قدغن

 

 

راهکارهای جلوگیری از بوی بد دهان

به گزارش thehealthsite، راهکارهایی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توان از بروز بوی بد دهان در این شرایط جلوگیری کرد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است:

 لزوم رعایت بهداشت دهان: این احتمال وجود دارد که نحوه مسواک زدن به درستی انجام نشود. مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان به‌طور منظم به کاهش بار باکتریایی در دهان کمک می‌کند. همچنین استفاده از دهان‌شویه‌های ضد باکتری تا حدودی مؤثر است هرچند استفاده مداوم از آنها توصیه نمی‌شود.

 

 توجه به نوع مواد غذایی مصرفی: مواد غذایی مانند ماهی، تخم‌مرغ، سیر، پیاز، قهوه یا غذای پرادویه موجب می‌شود تا ترکیب گوگرد آزاد شود که بوی نامطبوع دارد. برخی از این سولفیدها تا ۷۲ ساعت در جریان خون باقی می‌ماند و باعث بوی بد دهان می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود این غذاها با لیمو، جعفری، سیب و هویج جایگزین شود.

 

از دهان نفس نکشید: بیشتر افراد شب‌ها از راه دهان تنفس می‌کنند که باعث می‌شود نیمه شب تشنه از خواب بیدار شوند. خشکی دهان نه تنها ناخوشایند است بلکه به‌طور بالقوه مضر است. ممکن است فرد دچار گلودرد، گرفتگی صدا، بروز اشکال در گفتار و بلع و حتی تغییر حس چشایی شود. بنابراین توصیه می‌شود تنفس از راه بینی را تمرین کنید.

 بیشتربخوانید:

راهکار رهایی از عوارض ماسک زدن طولانی برای پوست

تا کی باید ماسک بزنیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم؟

 

 

 

 تأثیر برخی داروها بر بوی بد دهان: داروهای مورد استفاده در درمان اضطراب، افسردگی، فشارخون بالا، درد و گرفتگی عضلانی منجر به کاهش تولید بزاق می‌شود که خشکی دهان و بوی بد را به دنبال دارد و با رعایت نکات بهداشتی فوق می‌توان آن را کاهش داد.

 

  مصرف دخانیات: در افراد سیگاری، حرارت دود سیگار دهان را خشک می‌کند و همچنین بزاق را کاهش می‌دهد که به‌نوبه خود باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود.

 ابتلا به برخی بیماری‌ها: ابتلا به بیماری ریفلاکس معده (GERD) موجب برگشت مقداری از مواد غذایی مصرفی یا اسید به دهان می‌شود که می‌تواند به‌راحتی ایجاد بوی بد دهان را به همراه داشته باشد. همچنین در افرادی که دچار نارسایی شدید و مزمن کلیه هستند، ممکن است نفس فرد، بویی شبیه آمونیاک داشته باشد. در این موارد درمانِ علت اصلیِ بوی دهان که بیماری مزبور است با تشخیص و تجویز پزشک توصیه می‌شود.

 

آیا استفاده از ماسک، سیستم ایمنی کودکان را تضعیف می‌کند؟

به گفته کارشناسان، کودکان در ۱۸ ماه گذشته یا حتی بیشتر با عوامل بیماری‌زا برخورد چندانی نداشتند در نتیجه نتوانسته‌اند سیستم ایمنی خود را برای مقابله با موارد مختلف عفونت در پساکرونا آماده کنند.

به گزارش ایندین نیوز، به گفته کارشناسان در انگلیس، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک به دلیل ادامه بحران کووید-۱۹ (Covid-۱۹)  ممکن است بسیاری را نجات دهد اما سیستم ایمنی بدن کودکان را نیز تضعیف می‌کند.

به گفته آنان کودکان در ۱۵ ماه گذشته تاکنون برخوردهای زیادی با عوامل بیماری‌زای آنفلوانزای فصلی نداشته‌اند به همین دلیل بدن آنان نتوانسته است مصونیت لازم، برای مبارزه با عوامل بیماری‌زا در روزهای پس از همه‌گیری (پساکرونا) ایجاد کند.

همچنین ویروس‌شناسان نگران ویروس انسدادی تنفسی (RSV) هستند که منجر به عفونت ریوی جدی و گاهی مرگ در کودکان زیر یک سال می‌شود؛ روزنامه گاردین در این مورد گزارش کرد که هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد.

کارشناسان اظهار کردند: در روزهای قبل از همه‌گیری، RSV  بیش از سایر اشکالات فصلی کودکان را روانه بیمارستان می‌کرد. با این حال، استفاده از ماسک‌ و رعایت فاصله‌ اجتماعی، کودکان را از ابتلا به این بیماری طی همه‌گیری دور نگه داشته است اما با بازگشت به حالت عادی، RSV کشنده‌تر خواهد بود و کودکان دوباره به این بیماری مبتلا می‌شوند زیرا در نهایت ماسک‌ها، فاصله‌های اجتماعی و سایر پروتکل‌های مربوط به کووید-۱۹ لغو می‌شوند.

دکتر کاترین مور، مشاور و دانشمند بالینی در بهداشت عمومی ولز انگلستان اظهار کرد: «بیماری آنفلوآنزا من را نگران می‌کند اما برای مقابله با آن واکسن وجود دارد بنابراین افراد آسیب‌پذیر همچنان به واکسن‌ها دسترسی خواهند داشت.»

شایان‌ذکر است، قبل از همه‌گیری، سالانه بیش از ۳۰ هزار نوزاد و کودک زیر پنج سال به دلیل ابتلا به RSV  در بیمارستان‌های انگلستان بستری می‌شدند.

ویلیام ایروینگ، استاد ویروس‌شناسی از دانشگاه ناتینگهام  با تکرار این دیدگاه گفت: «ما در زمستان گذشته شاهد موارد ابتلا به آنفلوآنزا نبودیم بنابراین اگر زمستان امسال دوباره آنفلوآنزا برگردد، ممکن است نتایج آن ناخوشایند باشد.»

 بیشتربخوانید:

بهترین ترکیب برای زدن دو ماسک به صورت

تا کی باید ماسک بزنیم و پروتکل‌ها را رعایت کنیم؟

 

 

منبع : زندگی آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید