دیپلمات ایرانی: مشکلات بازگشت ایرانیان در آسیای مرکزی رفع شد

0
134دیپلمات ایرانی: مشکلات بازگشت ایرانیان در آسیای مرکزی رفع شد

تهران – ایرنا – در پی گسترش بیماری کرونا و لغو پروازهای بین المللی و به تبع آن پروازها به مقصد ایران؛ برخی از شهروندان ایرانی مقیم و یا مسافر به کشورهای آسیای مرکزی با مشکلات عدیده ای در بازگشت به میهن از مسیرهای هوایی مواجه شدند که با تلاش کنسولگری ایران در بندر “اکتائو”ی قزاقستان سرانجام مفوق شدند به کشور بازگردند.

به گزارش دریافتی از کنسولگری ایران در بندر “اکتائو” در حاشیه دریای خزر در قزاقستان، بسته شدن مرزهای زمینی و دریایی، لغو پروازهای بین المللی، ممنوع شدن رفت و آمدهای شخصی در کنار محدودیت های زیادی که این روزها در این منطقه وضع شده؛ مشکلات عدیده ای را برای ایرانیان حاضر در این منطقه ایجاد کرده است.

در این میان برخی از رانندگان که با کامیون های خود در منطقه مشغول کار بودند در میان مرزهای برخی کشورهای منطقه آسیای مرکزی گیر افتاده بودند که به تازگی با تلاش سرکنسولگری ایران در اکتائو و همکاری شرکت کشتیرانی خزر به ایران بازگشتند.
دکتر ملکوتی فر سرکنسول ایران در آکتائو در خصوص بازگرداندن بازماندگان ایرانی در آسیای مرکزی از طریق این بندر در شمال دریای خزر اظهاراتی داشت که به شرح ذیل می آید:

“در آکتائو تعدادی از این رانندگان با کامیون هایشان و نیز تعدادی دیگر از آنهایی که در راه مانده بودند از مسیر بندر آکتائو به ایران بازگشتند.
طبعا زمانی که هموطنان ما در هرجای جهان دچار مشکلاتی از این دست می شوند، وظیفه اولیه سرکنسولگری آن است که تمام توان خود را برای خدمت رسانی به آنها به کار گیرد؛ بنابراین ما نیز در چند مرحله سعی کردیم بتوانیم به نوبه خودمان باری را برداریم.

به همین دلیل در روزهای اول ایجاد محدودیت های مرزی و نقل و انتقالات بین المللی به اتباع ایرانی در خصوص احتمال بسته شدن مرزها و مشکلات ناشی از آن در چندین نوبت هشدارهای لازم را داده بودیم و با تمام توان خود آگاه سازی کردیم تا اقدامات لازم انجام شود. سپس زمانی که متوجه شدیم چند راننده ترانزیت در مرز قزاقستان و ترکمنستان بلاتکلیف و با مشکل عبور مواجه شدند، با پیگیری ها و مذاکرات انجام شده با سرکنسول ترکمنستان و مسئولین محلی آکتائو مشکل آنان را حل کردیم که بتوانند از طریق ترکمنستان به ایران بازگردند که متاسفانه در ادامه با شدت گرفتن مقررات و محدودیت کشور ترکمنستان این امکان از بین رفت و اجازه عبور بیشتر به کامیون های ایرانی داده نشد.
پس از این با رایزنی و همفکری برای حل مشکلات ایجاد شده و بررسی راه های مختلف برای بازگرداندن بقیه ایرانیان در راه مانده سرانجام طی چندین ملاقات با مقامات محلی و بیان این نکته که تنها راه موجود استفاده از کشتی های ایرانی حاضر در دریای خزر می باشد و همچنین با جلب موافقت و البته همکاری بسیار خوب شرکت کشتیرانی خزر، این امکان فراهم شد که استفاده از ظرفیت های کشتی های ایرانی این مهم به انجام برسد.
تاکنون چندین کامیون و راننده ایرانی که در منطقه بلاتکلیف مانده بودند و نیز تعددا زیادی از ایرانیان در راه مانده از این طریق به ایران بازگشته اند. همچنین علاوه بر آن تعدادی دیگر از رانندگان و اشخاص ایرانی بازمانده در این منطقه وجود دارند که این نمایندگی در حال رایزنی و ایجاد تمهیداتی برای بازگرداندن آنان به کشور عزیزمان ایران می باشد.
سرکنسول کشورمان در استان های غرب و جنوب غرب قزاقستان در ادامه افزود متاسفانه تعدادی از هموطنان ما که به نوعی مقیم قزاقستان هستند و نیز تعدادی از قزاق هایی که به کشورمان سفر کرده اند در شهرهای ایران مانده اند و تا به حال نتوانسته اند به قزاقستان برگردند.

همچنین تعدادی از ایرانیان نیز در آکتائو هستند که منتظر ارائه راهی برای بازگشت به کشورمان هستند. کشتی های باری ظرفیت حمل مسافر ندارند و ما تاکنون نیز با همکاری شرکت کشتیرانی خزر و مسئولین آکتائو توانسته ایم تعدادی از آنان (فقط مرد) را به ایران بازگردانیم.

در این خصوص پیشنهاداتی به استانداری “مانگیستائو”ی قزاقستان داده ایم که چنانچه عزم مقامات این استان جدی باشد، می توان از هر دو طرف این عزیزان را به اوطانشان بازگرداند.
علاوه بر این، مسافران و چند کامیون بازمانده دیگر نیز در این شهر منتظر کشتی هستند که به محض اینکه کارهایشان انجام شود، انشالله عازم ایران خواهند بود”.

ملکوتی فر در پایان ضمن اشاره به دشواری های روند اخذ مجوز برای بازگرداندن یک ایرانی یا یک کامیون به کشور از طریق کشتی، از همکاری خوب مسئولان استان مانگیستائو قزاقستان و همچنین نمایندگی شرکت کشتیرانی خزر در آکتائو تشکر کرد.نوشته دیپلمات ایرانی: مشکلات بازگشت ایرانیان در آسیای مرکزی رفع شد اولین بار در ایرنا پدیدار شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید