ذبح بیش از ۲۶ میلیون قطعه دام و طیور در آذربایجان‌غربی

0
117ذبح بیش از ۲۶ میلیون قطعه دام و طیور در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره‌کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۶ میلیون و ۶۰ هزار قطعه دام و طیور با نظارت شرعی در استان ذبح و روانه بازار مصرف شده‌است.

حجت‌الاسلام مهدی ولی‌زاده روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: در تمامی کشتارگاه‌های استان، ناظر شرعی و روحانیان مستقر بوده و بعد از ذبح، پلمبهای امنیتی توسط روحانیان بر لاشه‌ها نصب می‌شود.

وی اضافه کرد: ۴۵ روحانی، مهارت‌ها و فنون و آداب ذبح شرعی را فراگرفته و در کشتارگاه‌های دام و طیور و مراکز مشمول قانون نظارت بر ذبح شرعی انجام وظیفه می‌کنند.

وی با اشاره به نقش ذبح‌کنندگان و ناظران شرعی در حلال‌بودن و طهارت گوشت تولیدی در کشتارگاه‌های دام و طیور بیان کرد: در همه کشتارگاه‌های دام و طیور و مراکز فرآوری و عمل‌آوری ناظران شرعی حضور موثر دارند.

مسوول دفتر نمایندگی ولی فقیه در اداره‌کل دامپزشکی آذربایجان غربی گفت: هیچ‌گونه اجزای حرام از کشتارگاه‌ها بیرون نمی‌رود ولی در اثر کشتارهای غیرمجاز و قاچاق در بعضی از مناطق و حاشیه شهر برخی مواقع این اجزا به صورت قاچاق و توسط افراد سودجو در مراکز و کبابی‌های غیرمجاز خرید و فروش می‌شود که به محض اطلاع و گزارش های مردمی، موارد بررسی و اقدام لازم صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام ولی‌زاده با اشاره به الصاق پلمب‌های امنیتی بر روی لاشه‌های گوشت بیان کرد: در قصابی‌هایی که این پلمب‌ها روی لاشه‌ها نصب نشود، از نظر ما این گوشت غیرمجاز بوده و بهداشتی و حلال بودن آن مورد تایید دامپزشکی نیست.

آذربایجان غربی با دارا بودن ۹ میلیون واحد دامی، یکی از استان‌های با بیشترین تولید انواع فرآورده‌های دامی در کشور است.

سال گذشته افزون بر ۲۸ میلیون قطعه انواع طیور و افزون بر ۱۲۱ هزار راس دام سبک و سنگین در استان ذبح شد که همگی تحت نظارت اداره کل دامپزشکی بود.نوشته ذبح بیش از ۲۶ میلیون قطعه دام و طیور در آذربایجان‌غربی اولین بار در ایرنا پدیدار شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید