سفرنامه فرد ریچاردز در محرم / سفرنامه‌ای تصویری به قلم یک نویسنده انگلیسى

0
12

 

سفرنامه فردریچادرز / سفرنامه‌ای تصویری به قلم یک نویسنده انگلیسى

سفرنامه فرد ریچاردز، سفرنامه‌ای تصویری به قلم یک نویسنده انگلیسى مى‌باشد که توسط خانم مهین دخت صبا به فارسی ترجمه شده است. نام اصلی آن “یک سفرنامه ایرانی” بوده و در زمان خود مورد استقبال و تحسین قرار گرفته است. از ویژگى‌هایی آن مى‌توان به این موارد اشاره نمود:

مؤلف سراسر ایران را پیموده و آنچه را که دیده به خوبى شرح داده است. وی نویسنده و شاعر بوده و کتاب را با بیانی لطیف و دقیق و شاعرانه نوشته است.
او همچنین نقاشی ماهر بوده و ۴۸ تابلوی زیبا از شهرهای مختلف ایران و اماکن تاریخی و مذهبی تهیه کرده و در کتاب آورده که از این جهت کم نظیر است.
تاریخ مسافرت او اوایل سلطنت رضا شاه (۱۳۰۹ش ۱۹۳۰م) است که با دگرگونى‌های بسیاری در کشور همراه است و توجه خوانندگان ایرانی را جلب میکند.

بخشی از متن سفرنامه ریچاردز

درماه محرم، که مصادف با اوایل ماه ‌ژوئن می باشد، مردم شهرها و دهات مراسم شهادت امام حسین (ع) که او را با تمام پیروان و خانواده اش در سال ششصد و هشتاد میلادی در کربلا واقع در بغداد با غدر و خیانت شهید کردند، به جای می آورند. این مراسم مذهبی از این جهت هر سال تجدید می شود تا واقعه تأثر آوری را،  که حدود هزار سال قبل اتفاق افتاد، در خاطرها زنده نگاه دارند.

در طی این مراسم سلسله ای از نمایشهای غم انگیز شبیه نمایشهای معجزه در قرون وسطا با اوبر آمرگو امروزی، در کوچه و خیابان به مورد اجرا گداشته می شود. این نمایشها از تأثر آورترین قسمتهای شهادت برگزیده شده است وهرگاه خیابان را به عنوان صحنه و خانه های شرقی مجاور را به عنوان زمینه و جمعیت را به عنوان مستمع و تماشاچی مورد نظر قراردهیم نمایشی که به وجود می آید بسیار تماشایی و جالب توجه است. قبل از نمایش این صحنه ها چندین شب متوالی تمرین می کنند.

فریادهای مکرر وموزون اجراکنندگان نمایش هنگام تمرین که سرانجام مبدل به ناله های جان سوز می شود به گوش یک نفر خارجی که ممکن است در ان حوالی باشد، بسان غریو مردمی هیجان زده است که مشغول اجرای مراسم مخصوص مذهبی خود می باشند.

در طی ماه محرم چندین نمایش از قبیل نمایشها اجرا می شود که همه ی آنها با خاطره مصیبت بزرگی ، که در دهم محرم یا عاشورا اتفاق افتاده، پایان می پذیرد.

در روز عاشورا صحنه های زیادی در معرض نمایش گذاشته می شود.

منبع : وقایع روز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید