سیاه‌چاله پیری، ابر چالش کشور

0
26

سیاه‌چاله پیری، ابر چالش کشور

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کشور در آستانه سیاه‌چاله پیری قرار دارد و سرعت رشد سالمندی در کشور بسیار نگران‌کننده است و از ۱۳ میلیون مرد و زن مجرد ایرانی ۲, ۵ میلیون نفر آنان از سن ازدواج عبور کردند.

تحریریه زندگی آنلاین : رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کشور در آستانه سیاه‌چاله پیری قرار دارد و سرعت رشد سالمندی در کشور بسیار نگران‌کننده است و از ۱۳ میلیون مرد و زن مجرد ایرانی ۲, ۵ میلیون نفر آنان از سن ازدواج عبور کردند.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مراسم جشن مجازی ازدواج ‌دانشجویی شاخه نبات با حضور دکتر زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر امام هادی معاون دانشجویی و فرهنگی، حجت‌الاسلام والمسلمین فرهادزاده مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر پیری مدیر حوزه ریاست و جمعی از مسئولان عصر دوشنبه سوم خردادماه در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی برگزار شد.

زالی در این مراسم ضمن تبریک پیوند ۸۵ زوج دانشجوی دانشگاه، تقارن این مراسم خجسته را با سوم خردادماه و سالروز آزادسازی خرمشهر به‌فال نیک گرفت و رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی جوانان این مرزوبوم در دوران دفاع مقدس را بی‌بدیل و بی‌نظیر برشمرد.

بیشتربخوانید:

۴۰ ایده جالب و مفیدبرای دوران بازنشستگی

 

وی خاطرنشان کرد: با تلاش نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، ازدواج‌های دانشجویی به یک سبک و سیاق در فرهنگ ایرانی مبدل شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از ازدواج‌های دانشجویی به‌عنوان یکی از محکم‌ترین و‌ پیوسته‌ترین و باثبات‌ترین ازدواج‌ها یاد کرد و با اشاره به مطالعات صورت‌گرفته در این خصوص گفت: پایین‌ترین میزان جدایی را در این مدل ازدواج شاهد هستیم. ازدواج‌های دانشجویی از ثبات بسیاری برخوردارند و از موفق‌ترین ازدواج‌ها محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر ضرورت تسهیل فرهنگ ازدواج در جامعه گفت: امروز تشویق‌ و ترتیب جوانان به ازدواج از یک امر اجتماعی به یک ‌ضرورت اجتماعی بدل شده است.

زالی هشدار داد: کشور در آستانه سیاه‌چاله پیری قرار دارد و سرعت رشد سالمندی در کشور بسیار نگران‌کننده است که باید با یک نگاه عمیق ‌و‌ استراتژیک در این راستا عمل کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آمار مردان و زنان مجرد ایرانی گفت: از ۱۳ میلیون مرد و زن مجرد ایرانی ۲,۵ میلیون نفر آنان از سن ازدواج عبور کردند.

وی ازدواج را قطعه‌ای وزین و ارزشمند از زندگی بشر ذکر کرد و تلاش مؤثر و کارآمد نهادهای مختلف در راستای ترغیب جوانان به ازدواج در سطح ملی را لازم دانست.

زالی پایداری و ثبات ازدواج‌های دانشجویی را نتیجه انتخاب درست و گزینش صحیح همسر در این دوران دانست و گفت: ذات و سلوک ‌زندگی دانشجویی خشوع و قناعت است زیرا دانشجو‌ محدودیت‌ها و حداقل‌ها را پذیرفته است.

زالی افزود: شخصیت دانشجو‌ همراه با ساده‌زیستی است و ازدواج دانشجویی باعث‌ افزایش عملکرد تحصیلی و‌ حرفه‌ای دانشجویان می‌شود.

بیشتربخوانید:

عادت هایی که موجب پیری زودرس می شوند

 

وی خاطرنشان کرد: ازدواج دانشجویی در مطلوب‌ترین سن صورت می‌گیرد و باعث بالندگی می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه ضمن تقدیر از تمامی دست‌اندرکاران این برنامه، زوج‌های دانشجو را به فرزندآوری تشویق کرد و به آنان نوید داد به هر کدام از زوج‌ها که گوی سبقت را در این راستا برباید از سوی هیئت رئیسه دانشگاه هدیه‌ای نفیس اهدا می‌شود.

در این مراسم دکتر امام هادی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ضمن قرائت غزلیاتی از حافظ به فضیلت ازدواج‌های دانشجویی اشاره کرد.

وی ضمن تبریک به دانشجویان نخبه و فرهیخته دانشگاه که امروز برای یک زندگی مشترک پیمان می‌بندند برای آنان آرزوی سعادت و خوشبختی و شادکامی کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در این مراسم ضمن تبریک به دانشجویان گفت: این مراسم اولین جشن ازدواج دانشجویی پس از شیوع کروناست و این خط‌شکنی اتفاقی مبارک است که امیدواریم در کشور ترویج شود.

وی با اشاره به مطالعات صورت‌گرفته ادامه داد: از بررسی ۳۰۰ هزار نفری که ازدواج دانشجویی داشتند میزان طلاق ۵.۸ درصد بوده است که از آمار کشوری بسیار پایین‌تر است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات امام راحل سازگاری را نکته کلیدی در زندگی زوجین برشمرد و زوج‌ها را به این امر دعوت کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی در ادامه از تشکیل ستاد ملی ازدواج دانشگاهیان خبر داد.

وی در خاتمه برای همه زوج‌های دانشجو توفیق و زندگی پر از معنویت و عشق و صفا و فرزندان صالح و عاقبت‌به‌خیری آرزو کرد.

 

منبع : زندگی آنلاینارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید