سیر تا پیاز شرایط کار و بیمه دستفروشان پایتخت – تعیین ۳۷ بازار برای کاسبی شب عید دستفروشان – متقاضیان در «سامان بازار» ثبت نام کنند

0
112


سیر تا پیاز شرایط کار و بیمه دستفروشان پایتخت – تعیین ۳۷ بازار برای کاسبی شب عید دستفروشان – متقاضیان در «سامان بازار» ثبت نام کنند

به نقل از پایگاه خبری شهر، سید علی مفاخریان، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر در این باره گفت: تا کنون ۲ هزار دستفروش در این سامانه ثبت نام کرده اند اما به مناطق اعلام شده که باید پیمانکاران را ملزم به ثبت نام دست فروشان خود در این سامانه کنند.

مفاخریان اضافه کرد: اطلاعات شخصی همه دست فروشان در این «سامان بازار» ثبت می شود اما تنها دست فروشان ساکن تهران اجازه کار در بازارها را خواهند داشت. چراکه این سامانه مانع جانمایی دست فروشان از شهرهای دیگر در بازارهای تهران می شود.

به گفته مفاخریان، این سامانه به ثبت احوال متصل است و پس از احراز هویت اشخاص، در صورتی که فردی ساکن تهران نباشد از سامانه حذف می شود. بنابراین برای اثبات این امر، دستفروشان باید اجاره نامه یا سند ملک شان در تهران را در سامانه ثبت و بارگذاری کنند.

او با بیان این که در حال حاضر ۳۵ روزبازار و ۲ شب بازار در تهران وجود دارد، گفت: در مورد دست فروشان خیابانی که به ویژه ایام عید در برخی میادین جمع می شوند، برنامه ریزی کرده ایم که مکان های خاصی را برای آنها در نظر بگیریم. اطلاعات این مکان ها و حتی نقشه آنها در سامانه ثبت می شود و شخصی که احراز هویت شده می تواند در بازار نزدیک محل زندگی خود، غرفه ای انتخاب کند و پس از پرداخت هزینه با دریافت بارکد، در بازار مورد نظر مستقر شود. پیمانکاران هم برای هماهنگی با شهربان و نظافت و مهیا کردن محیط در محل بازار حاضر می شوند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر افزود: هزینه ای که دست فروشان پرداخت می کنند بر اساس نرخ مصوب شورای شهر و بستگی به متراژ هر غرفه دارد.

  • حمایت از دستفروشان با حذف واسطه گری

مفاخریان با بیان اینکه این سامانه با حذف واسطه گری از حقوق دست فروشان حمایت می کند، توضیح داد: دست فروشان در حال حاضر درگیر پیمانکارانی هستند که حقوق آنها را به شکل های مختلف تضییع می کنند. آنها در این سامانه با حذف واسطه و پرداخت قیمت مصوب می توانند، غرفه اجاره کنند. در حالی که پیمانکاران واسطه مبالغ بالایی از دست فروشان می گیرند.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر با تاکید بر این که سامان بازار در سال ۱۴۰۰ به صورت رسمی کار خود را آغاز می کند، افزود: ۲ هزار دستفروش تاکنون در سامانه ثبت نام کردند که باید احراز هویت شوند. هنوز به دلیل اشکالاتی که در مورد بارگذاری نقشه ها وجود داشت کار سامانه به طور کامل آغاز نشده اما از ابتدای سال ۱۴۰۰ این سامانه فعالیت خود را کامل می کند و دست فروشان می توانند بارکدهای خود را دریافت کنند.

مفاخریان درباره راه اندازی روزبازارهای برای فعالیت دست فروشان، اظهار کرد: پیمانکاران این حوزه با اعلام منطقه به شرکت ساماندهی ارجاع می شوند و با معرفی زمین مورد نظر خود برای بررسی کارشناسی، تقاضای راه اندازی روز بازار می دهند. کارشناسان شرکت پس از بررسی شرایط زمین، در صورت اعلام موافقت، مجوز سه ماهه روزبازار را به پیمانکار ارائه می کنند و به این ترتیب یک روز در هفته در آن منطقه روزبازار برگزار می شود. معمولا پیمانکاران یک تعداد دستفروش همراه دارند. اما زمین باید شرایط ویژه ای داشته باشد به طور مثال از نظر تامین نیازهای بهداشتی و شرایط محیطی از جمله پوشش آسفالت، برق و روشنایی داشته باشد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا در همین سامانه دست فروشان می توانند در مورد بیمه هم اقدام کنند، گفت: بیمه بحث جدایی است ولی برای تسهیل این امر تلاش می کنیم تا ارتباط دست فروشان با بانک ها و شرکت های بیمه را برقرار کنیم تا از طریق گردش حساب، بیمه آنها عملی شود و بانک هایی هم در این مورد پیشنهادهایی ارائه دادند.

منبع :
همشهری آنلاین

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید