شیوه مدارا با همسر یک‌دنده و لجباز

0
21

شیوه مدارا با همسر یک‌دنده و لجباز

زندگی با یک فرد خودخواه شرایط چالش‌برانگیزی را ایجاد می‌کند اما می‌توان با رعایت نکاتی این موقعیت‌های سخت را مهار کرد.خودخواهی یک صفت اخلاقی ناپسند و اشتباه است و فرد خودخواه علاوه بر اینکه از بابت این عادت اشتباه در رنج است

دکتر سمیرا اسماعیلی –  روانشناس

 

تحریریه زندگی آنلاین : زندگی با یک فرد خودخواه شرایط چالش‌برانگیزی را ایجاد می‌کند اما می‌توان با رعایت نکاتی این موقعیت‌های سخت را مهار کرد.خودخواهی یک صفت اخلاقی ناپسند و اشتباه است و فرد خودخواه علاوه بر اینکه از بابت این عادت اشتباه در رنج است، باعث رنجش و دوری دیگران می‌شود.افراد خودخواه تنها به خود اهمیت می‌دهند و این صفتشان ابعاد گسترده‌ای چون امنیت مالی، رفتن به گردش و تفریح، ملاقات با دوستان و اعضای خانواده و مسائل زناشویی را در برمی‌گیرد. به‌طور کلی فرد خودخواه تنها به کارهایی که مطابق میل اوست علاقه نشان می‌دهد.چنین فردی متوجه نیست که با نوع رفتارش دیگران را از خود رنجانده و دور می‌کند. این شخص یک حباب به دور خود کشیده و تنها به خواسته‌های خود می‌اندیشد.

 بیشتر بخوانید:

راز داشتن یک زندگی عاشقانه فاش شد!

اشتباه در انتخاب همسر چه دلایلی دارد؟

رمزو رازهای زندگی زناشویی موفق

 

 

 

راهکارهای طلایی زیر به کارتان می‌آید:

  در گام اول قبول کنید که او این عادت اشتباه را دارد و باید او را به همین شیوه بپذیرید.

  درباره علایق و موارد خواستنی و مطلوب با او صحبت کنید و نظر او را در این خصوص جویا شوید.

  با منطق و صبر و حوصله در یک زمان مناسب و با لحنی دوستانه و با محبت با او صحبت کنید و دلایل خود را برای مخالفت یا موافقت با او عنوان کنید.

  توجه او را به موارد جدید جلب کنید و برایش تازگی داشته باشید، حتی اگر تغییر در ظاهر خودتان باشد، البته مشروط بر اینکه به خود آسیب نزنید.

  سرگرمی‌های جدید پیدا کنید و خودتان را مشغول یادگیری و آموزش کنید تا زمان کمتری برای جروبحث و تلاش برای متقاعد کردن او پیدا کنید.

  نرمش و انعطاف بیشتری در خواسته‌ها و علایق خود داشته باشید و با مهربانی نظرات و خواسته‌های معقول او را بپذیرید تا زندگی شیرین‌تری داشته باشید.

  از دوستان مشترک برای بحث و تبادل‌نظر در خصوص موضوعات مورد اختلاف بین شما و همسرتان کمک بگیرید؛ زیرا بسیاری از افراد خودخواه در مواجه با نظرات جمع از موضع خود عقب‌نشینی می‌کنند.

  تلاش کنید تا ریشه ‌این احساس در او را شناسایی کنید. برای مثال با اعضای خانواده و دوستان او صحبت کنید تا عمق این احساس را درک کنید. به این ترتیب تفاهم بیشتری با همسرتان پیدا می‌کنید.

  به صحبت‌های او گوش دهید و از او بخواهید برایتان دلایل کارش را توضیح دهد. بر اساس پژوهش‌ها بازگو کردن یک نظر مانند مطالعه یک کتاب درسی می‌تواند ابعاد بیشتری از آن مسئله را روشن کند و به این ترتیب ممکن است همسر شما از موضع خود صرف‌نظر کند.

  با دادن هدیه، عشق و محبت می‌توانید نظر او را تغییر دهید فقط باید دقت کنید تا او متوجه نشود وگرنه دوباره بر موضع اولیه خود باز می‌گردد.

  ریشه بسیاری از ویژگی‌های منفی به دوران کودکی باز می‌گردد، سعی کنید کودک درون او را بیدار کنید. با این کار او تصمیمات خودخواهانه خود را کنار می‌گذارد.

 بیشتر بخوانید:

مردان چگونه عاشق زنان می شوند؟

۴ ترفند زنانه برای عاشق کردن همسر!

 

 

تکنیک مقابله به مثل

یکی از راه‌های مخالفت با فرد خودخواه مقابله به مثل با او است. این کار یک نقش زیرکانه است و تنها شما می‌خواهید او را متوجه اشتباه خود کنید. انجام کوتاه‌مدت مقابله به مثل می‌تواند در این زمان مؤثر باشد اما در درازمدت باعث می‌شود تا شما نیز به فردی بی‌تفاوت و خودخواه تبدیل شوید.در نهایت اگر با هیچ‌یک از این شیوه‌ها موفق نشدید، باید از مشاوره متخصصان کمک بگیرید تا مشکل او را به‌طور کامل و ریشه‌ای برطرف کنند.

بیشتر بخوانید:

راه های ادامه دادن زندگی بعد از جدایی

عوارض خطرناک وابستگی افراطی چیست؟

به همسرتان اینگونه ابراز علاقه کنید

 

 

منبع : زندگی آنلاینارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید