فیلمی از آخرین سخنان دلنشین هوشنگ ابتهاج که اشکتان را در می آورد!

0
84

دردِ دل‌ هوشنگ ابتهاج در آخرین بزرگداشت خود

هوشنگ ابتهاج شاعر بزرگ و مردمی ایران متخلص به سایه در سن ۹۴ سالگی امروز ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ و در کشور آلمان درگذشت.

به گزارش وقت صبح به نقل از فرارو؛ بخشی از صحبت‌های هوشنگ ابتهاج شاعر و پژوهشگر ایرانی در شب بزرگداشت خود در مراسم شب‌های بخارا پس از پایان سخنرانی مهمانان را ببینید و بشنوید.

این مراسم در تیرماه سال جاری برگزار شده بود.

 

بیشتر بخوانید: داغ سنگینی که ۱۹ مرداد بر دل ها گذاشت

خاطره عجیب ابتهاج از ۸۶ سال پیش

به نقل از انتخاب، هوشنگ ابتهاج سال‌ها پیش در بیان خاطره‌ای گفته بود: هشت نُه ساله بوده که یکی از هم کلاسی‌های او از هوشنگ ابتهاج و دو نفر دیگر می‌خواهد نام خودشان و نام مادر و نه پدرشان را روی یک برگ کاغذ بنویسند تا شباهنگام نزد پدر برد و آیندۀ آنان را پیش‌گویی کند.

آن مرد گویا روحانی و اهل‌دل بوده و چند مورد را برای هر یک می‌نویسد. سایه می‌گوید، چون از آن دو نفر بعد‌ها جدا شدم نمی‌دانم آنچه دربارۀ آنان گفته بود تحقق یافت یا نه.

اما دربارۀ من گفته یا نوشته بود که آیندۀ تو با «سخن» گره می‌خورد و خانوادۀ پرجمعیتی تشکیل می‌دهی و ۹۴ سال زندگی می‌کنی!

سایه می‌گوید: وقتی دو مورد اول محقق شد و دیدم مرا با شعر و موسیقی می‌شناختند و دور وبرم هم شلوغ است وقتی ۴۹ ساله شدم به یاد سومی افتادم و ترسیدم!

چون خیال می‌کردم ۹۴ که خیلی دور از دست‌رس است، چون زمان ما ۷۰ سال هم زیاد بود و احتمالا نوشته یا گفته بوده ۴۹، ولی هم‌کلاسی ما به اشتباه به عکس نوشته ۹۴ و خیلی مراقب بودم اتفاقی برای من نیفتد که یک وقت در ۴۹ سالگی از دست بروم!

این خاطره را روزی در اتومبیل و در بازگشت از مطب پزشکی در میدان آرژانتین تهران برای دکتر شفیعی کدکنی نقل می‌کند و استاد می‌گوید: آن دو مورد که محقق شد (هم سخن هم فرزند و خانواده) پس این سومی هم می‌شود و همان ۹۴ سال درست است.

سایه هم در پاسخ می‌گوید: البته اگر نوع رانندگی شما پیش‌گویی را باطل نکند!

منبع : وقت صبح

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید