ماجرای سه خزانه و “حساب خاص” مورد ادعای دیوان محاسبات چیست؟

0
168


ماجرای سه خزانه و “حساب خاص” مورد ادعای دیوان محاسبات چیست؟

در میانه تقابل‌های تند و تیز دولت با نمایندگان مجلس در هفته‌های اخیر، دیوان محاسبات بازوی نظارتی مجلس نیز نقش فعالی پیدا کرده است. فعالیت‌هایی که می‌تواند به تقابل بیشتر با دولت دامن بزند. اخیرا یکی از مشاوران رییس دیوان محاسبات ادعا‌هایی علیه دولت و حسن روحانی مطرح کرده که در همین راستا قابل تفسیر است.

چند روز پیش مشاور رییس دیوان محاسبات در گفت‌وگویی مدعی شد که دولت درآمد کشور را به سه خزانه واریز می‌کند که یکی از آن‌ها “حساب خاص” است و تحت مدیریت شخص رییس جمهور قرار دارد.

محمد حسینی که در مجلس دهم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بوده حالا به عنوان مشاور مهرداد بذرپاش رییس دیوان محاسبات کشور فعالات می‌کند. او در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس گفت: “در دولت آقای روحانی جای یک خزانه سه خزانه ایجاد شده است. نخستین خزانه، خزانه کل کشور بوده که مدیریت آن با وزارت امور اقتصادی و دارایی است و درآمد‌های عمومی و سایر دریافت‌های قانون بودجه را شامل می‌شود و پرداخت‌ها نیز شامل حقوق و دستمزد و سایر موارد است.”

مشاور رئیس دیوان محاسبات کل کشور ادامه داد: “در دو سال اخیر خزانه‌ای به نام سازمان هدفمندی یارانه‌ها ایجاد شده است. اگر به تبصره ۱۴ قانون بودجه مراجعه شود حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به حساب این سازمان واریز و سپس بر اساس دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه به دستگاه‌ها و نیز برای یارانه نقدی پرداخت می‌شود. ”

این نماینده سابق مجلس افزود: «علاوه بر این دو خزانه، روند برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی برای مباحث مختلف در دولت یازدهم شدت بیشتری گرفته است. خزانه سوم نیز با نظر رئیس جمهور در وزارت نفت ایجاد شده که صرفا به «حساب خاص» بر اساس دستور مستقیم رئیس جمهور اختصاص دارد.»

او همچنین افزود: «تنها در سال ۹۸ از محل مازاد فروش داخلی فرآورده‌های نفتی که در اختیار وزارت نفت است به این حساب ۲۷ هزار میلیارد تومان واریز شده و شماره حساب ۳۵۰۶ خزانه نزد بانک مرکزی متعلق به این موضوع است.»

استفاده از لفظ “حساب خاص” می‌تواند برای دولت حاشیه ساز شود و بحث‌هایی مبنی بر وجود فساد را دامن بزند.

مشاور بذرپاش مدعی شد که یکی از این برداشت‌ها همان ۱۲۰ میلیارد تومان متعلق به خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه شهید بهشتی است.

مدتی پیش رسانه‌های اصولگرا جنجالی بزرگ بر سر خرید ساختمان دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه بهشتی به راه انداختند و تامین اعتبار خرید این ساختمان را به دختر روحانی ربط دادند.

براساس این ادعا پس از آنکه مریم روحانی دختر رییس جمهور به عضویت هیات علمی دانشکده فناوری‌های نوین درآمده، این تامین اعتبار هم صورت گرفته است. آنگونه که مشاور بذرپاش می‌گوید این تامین اعتبار از “حساب خاص” رییس جمهور انجام شده است.

برخی نمایندگان می‌گویند این اعتبار از اعتبار صندوق توسعه ملی برای کرونا به دانشگاه بهشتی اختصاص داده شده است.

علیرضا نظری نماینده خمین در این باره گفت: «به واسطه هیئت علمی بودن دختر رییس جمهور در دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مسئولان این دانشگاه تخصیص بودجه‌ای میلیاردی برای ساخت ساختمانی جدید را درخواست کردند و تنها ظرف مدت ۴۸ ساعت و بدون طی کردن مراحل قانونی، مجوز برداشت مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع یک میلیارد یورویی تامین هزینه‌های مدیریت و مقابله با ویروس کرونای صندوق توسعه ملی برای این امر صادر شد.»

در این باره نامه‌ای هم منتشر شده که روایت نماینده خمین را تائید می‌کند.

منبع : کولاک نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید