معرفی فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable» محصول ۲۰۱۰ / همذات‌پنداری با یک شکنجه‌ گر + خلاصه داستان، جزئیات، معرفی عوامل، نقد، تصاویر

0
110

 

معرفی فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable» محصول ۲۰۱۰ / همذات‌پنداری با یک شکنجه‌ گر + خلاصه داستان، جزئیات، معرفی عوامل، نقد، تصاویر

غیر قابل‌ تصور یا ناانگاشتنی (به انگلیسی: Unthinkable) فیلمی دلهره‌آور محصول سال ۲۰۱۰ ایالات متحده و به کارگردانی گرگور جوردن است. در این فیلم بازیگرانی همچون ساموئل ال. جکسون، مایکل شین، کری-ان ماس، برندان روث، گیل بیلاز، مارتین دونوان، استیون روت، بنیتو مارتینز، نکار زادگان، هولمز آزبرن و جاشوا هارتو ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم غیر قابل تصور دارای امتیاز ۷/۱ در (IMDb) یا بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها  است.

خلاصه‌ داستان

استیون آرتور یانگر (با ایفای نقش مایکل شین) نام قبلی کارشناس سابق ارتش آمریکاست که اینک مسلمان شده و نام یوسف برخود گذارده و با ارسال نواری ویدئویی برای مقامات آمریکایی، آنان را از قراردادن ۳ بمب اتمی در ۳ نقطه کشور آمریکا مطلع می‌سازد و عمدا خود را در معرض بازداشت قرار می‌دهد. اگرچه FBI به مسئولیت زنی به نام مامور هلن برودی (با بازی کری آن ماس) از این قضیه مطلع می‌شود، اما کار بازجویی را مشترکا اطلاعات ارتش و CIA برعهده می‌گیرند و یک متخصص شکنجه با نام اختصاری “H” (با بازی سموئل ال جکسن) مامور مستقیم این کار می‌گردد. از این پس فیلم وارد یک پروسه تکان دهنده شکنجه و خشونت بی حد و حصر می‌شود که بعضا تماشای صحنه‌های آن دشوار می‌گردد. کاربرد انواع و اقسام شکنجه اعم از بریدن و سوراخ کردن بدن، شوک الکتریکی، سوراخ کردن دندان و صورت با مته، قطع کردن انگشتان و … به ترتیب در مقابل دوربین سینما، تصویری حیرت آور از آمریکاییان مدعی دمکراسی و حقوق بشر به تماشاگر عرضه می‌کند، تصویری که پیش از این تنها در فیلم‌های مربوط به روم باستان و شکنجه اسیران گلادیاتور یا عملیات بازجویی افسران گشتاپو آلمان نازی مشاهده کرده بودیم.

تریلر فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable»

نقد و بررسی

‌حسین بوذرجمهری در وبلاگ شخصی‌اش در نقد فیلم نوشته است:  می‌توان گفت که شالوده فیلم بر این استوار است که برای توقف و حفظ و نجات جهان باید به هر کاری علیه دشمن دست زد. فیلم که تماماً روایتگر شکنجه یک مسلمان است سه چهره اصلی دارد. «یانگر» امریکاییِ مسلمان و عضو اسبق نیرو‌های دلتاست که در سه شهر امریکا بمب گذاری هسته‌ای کرده است.

معرفی فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable» محصول ۲۰۱۰ / همذات‌پنداری با یک شکنجه‌ گر + خلاصه داستان، جزئیات، معرفی عوامل، نقد، تصاویر

و «برودی» مأمور زن FBI انقد فیلم unthinkable ست. فیلم در واقع از دقیقه‌ی ۱۳ شروع می‌شود و تا قبل از آن در حال شخصیت پردازی است. اچ مأموری خشن، باهوش، عاقل و در واقع شخصیت مثبت داستان است.

برودی نیز زنی دلسوز، مقرراتی، سخت کوش و احساساتی است.

یانگر نیز شخصیت باهوش، عاقل، مصمم، معتقد و مکتبی است و در واقع نقطه روبروی اچ است. البته در حقیقت از نظر ما او مؤمن و معتقد نیست، چون دست به بمب گذاری زده است.

معرفی فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable» محصول ۲۰۱۰ / همذات‌پنداری با یک شکنجه‌ گر + خلاصه داستان، جزئیات، معرفی عوامل، نقد، تصاویر

امّا چرا مسلمانِ فیلم را طبق بسیاری از دیگر فیلم‌ها و تصویر‌هایی که ارائه میکنند یک عرب انتخاب نکرده‌اند؟ دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد، امّا به نظر من مهمترین دلیل این است که میخواهند او را یک فرد باهوش و عاقل نشان دهند. در واقع در جا‌هایی که عرب‌ها (که ایرانی‌ها را نیز زیرمجموعه عرب‌ها تصویر می‌کنند) را نشان می‌دهند آن‌ها را علاوه بر مصمم بودن، معتقد و مکتبی بودن، احمق و کودن نیز نشان میدهند.

در این فیلم، یانگر یا یوسف از همه افراد فیلم و از تمامی افرادی که در واقع نقش دولت و حکومت امریکا را نمایندگی می‌کنند باهوش‌تر است به گونه‌ای که در نهایت او پیروز میدان می‌شود. از همین جهت است که نقش این مسلمان را به یک عرب نسپرده‌اند بلکه او را یک آمریکاییِ مسلمان معرفی می‌کنند تا مبادا مخاطبین احساس کنند مردمان مشرق زمین عرضه‌ چنین کار‌هایی دارند.

با این حال، یک بیننده‌ مسلمان، می‌تواند پس از اتمام فیلم از آن جهت که بالاخره یانگر به عنوان یک مسلمان توانست بر حکومت آمریکا فائق آید احساس غرور کند (ورای عمل بمب‌گذاری که خلاف اعتقاد اوست)؛ و این همان احساسی است که فیلمساز می‌خواست با سپردن نقش به یک آمریکایی از به وجود آمدنش جلوگیری کند.

معرفی فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable» محصول ۲۰۱۰ / همذات‌پنداری با یک شکنجه‌ گر + خلاصه داستان، جزئیات، معرفی عوامل، نقد، تصاویر

امّا برودی مهمترین شخصیت است. برودی در واقع نماینده‌ی مخاطب فیلم است. تماشاگر بیشتر از هر کس با برودی همزاد پنداری می‌کند. برودی در واقع کسی است که همچون تماشاگر فیلم برای اولین بار با صحنه‌های شکنجه روبرو می‌شود و مدام می‌خواهد جلوی آن‌ها را بگیرد، ولی در هر مرحله قانع می‌شود که نباید جلوگیری کند و باید اجازه دهد اچ، یانگر را شکنجه کند.

در واقع هدف اصلی فیلم سرزنشِ برودی و در واقع سرزنشِ تماشاگر فیلم است. اچ در اوایل فیلم برودیِ تازه کار را به عنوان همکار بر میگزیند و در تمام مدت می‌خواهد به او بقبولاند که کاری که می‌کند -شکنجه یانگر- درست است. در واقع اچ نماینده حکومت آمریکاست که می‌خواهد به تماشاگر فیلم در تمام مدت بقبولاند که کاری که میکند درست است.

در دیالوگی از فیلم اچ به برودی میگوید: «مشکل اصلی یانگر نیست، تو هستی.» این جمله پر معنا و دیگر دیالوگ‌های این چنینی تماشاگر را نشانه رفته‌اند و به مردم آمریکا می‌گوید مشکل اصلی اسلام و خاورمیانه نیست، در واقع شما‌هایی هستید که با رفتار احساساتی (و نه عقلانی) خود جلوی فعالیت ما را می‌گیرید.

معرفی فیلم غیر قابل تصور «Unthinkable» محصول ۲۰۱۰ / همذات‌پنداری با یک شکنجه‌ گر + خلاصه داستان، جزئیات، معرفی عوامل، نقد، تصاویر

در دیالوگ کلیدی فیلم که در دقیقه ۳۶ و در توالت منعقد می‌شود، برودی باز سعی بر باز داشتن اچ از شکنجه دارد و بحث را این طور آغاز می‌کند: «شکنجه بدنی جواب نمی‌دهد» و به طعنه اچ را «سلاح مخفی و برتر ایالات متحده علیه دشمن» خطاب می‌کند که اچ پاسخ می‌دهد: «در مورد دشمن نیست، در مورد خودمونه… ضعف ما… ما سمتِ بازنده هستیم… ما ترسیدیم، اما اونا نه… ما شک داریم، اون‌ها یقین دارند…» برودی پاسخ می‌دهد: «ما ارزش‌هایی داریم» و اچ میگ‌وید: «ارزش‌های ما به قیمت جان چند انسان برامون تموم میشه؟… اون یارویی که اون بیرونه مشکل ما نیست، مشکل ما تویی»

در واقع در این دیالوگ حکومت آمریکا خطاب به مردمش دلیل بازنده بودن کشور را مسلمانان نمی‌داند بلکه، ضعف درونی و ضعف در اعتقاد مردمش به حکومت و ارزش‌هایش می‌داند. یک نکته ثابت در اکثر فیلم‌های هالیوودی این است که توالت عمدتاً جایی است برای رد و بدل شدن دیالوگ‌های کلیدی و سخنان بزرگ در فیلم. در واقع شاید با این کار جلوی ایجاد این احساس که این حرف‌ها شعار هستند گرفته می‌شود.

در انتهای فیلم یانگر پیروز می‌شود و یک بمب هسته‌ای منفجر می‌شود و چون در آخر برودی جلوی کار اچ را گرفت، در نهایت فیلم با احساسی جلوه دادن حرکتِ برودی وی را (و در واقع مردم امریکا را) متهم می‌کند.

شکنجه که در این فیلم نماد پراگماتیسم و انجام هرآنچیزی است که برای دستیابی به مقصود لازم است از اتهام تبرئه شده و قبح آن ریخته است. برای این کار کارگردان دقیقاً از شکنجه‌ها و تصاویری استفاده کرده است که در تصاویر منتشر شده از زندان‌های مخوف آمریکایی مانند ابوغریب شاهد بوده‌ایم . در واقع وی خواسته حساسیت عمومی نسبت به این زندان‌ها و این دست تصاویر را کاهش دهد و عمل حکومت جنایتکار امریکا را موجه جلوه دهد به گونه‌ای که اگر انسان غربی این‌بار با تصاویر شکنجه در زندان‌های آمریکایی روبه‌رو شد، قبل از محکوم کردن حکومت با خود فکر کند که: «شاید این شکنجه‌ها برای مبارزه با تروریسم ضروری باشند.»

منبع : وقایع روز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید