نسخه پایان خود تخریبی‏ ها

0
30

نسخه پایان خود تخریبی‏ ها

باید از توهم کامل و بی‌نقص بودن رها شوید و بپذیرید که تنها زمانی می‌توانید رشد کنید که نقص‌هایی داشته باشید. اگر چیزی به کمال خود برسد، هرگز نمی‌تواند پیشرفت کند.سواد زندگی نوشت: «شناخت و اعتراف به ایرادات و مشکلات خود همیشه آسان نیست

تحریریه زندگی آنلاین : باید از توهم کامل و بی‌نقص بودن رها شوید و بپذیرید که تنها زمانی می‌توانید رشد کنید که نقص‌هایی داشته باشید. اگر چیزی به کمال خود برسد، هرگز نمی‌تواند پیشرفت کند.سواد زندگی نوشت: «شناخت و اعتراف به ایرادات و مشکلات خود همیشه آسان نیست اما انجام این کار اولین قدم برای یافتن راه‌حل و گام برداشتن در یک مسیر سالم است. به همان روشی که رفتارهای خود تخریبی را یاد می‌گیریم، باید یاد بگیریم که چگونه آنها را متوقف کنیم.از مراحل زیر برای ایجاد مکانیزم‌هایی استفاده کنید که به شما کمک می‌کند رفتارهای خود تخریبی را به‌تدریج کم کرده و در ادامه مسیر آنها را با رفتارهای مفید و سالمی جایگزین کنید که به‌طور مؤثرتری استرس شما را از بین ببرند.

 بیشتربخوانید:

ترس از اجتماع

 

 زیاده‌روی‌های خود را بشناسید

شما احتمالاً می‌دانید که تمایلات خود تخریبی شما چیست. مثلاً می‌دانید که باید به‌طور منظم ورزش کنید اما این کار را نمی‌کنید. یا کارتان را باید در زمان خاصی تمام کنید اما تعلل می‌کنید. می‌دانید که خوردن فست‌فود برای چربی بالا یا اضافه‌وزن شما مضر است اما قبل از رفتن به منزل به ساندویچی می‌روید. می‌دانید که انزوای خودخواسته‌ اعصابتان را به هم می‌ریزد اما به آن ادامه می‌دهید.شما به‌خوبی از این واقعیت آگاه هستید که این موارد فقط منابع کوتاه‌مدت لذت هستند اما نمی‌توانید کار معناداری در این زمینه انجام دهید. هنگامی‌که تشخیص دادید کدام قسمت از برنامه‌های روزمره شما به سلامتی‌تان آسیب می‌رساند، باید دقیقاً مشخص کنید که چه عواملی باعث می‌شود آنها را انجام دهید.

 

روزانه از تمایلاتتان یادداشت بردارید

دقیقاً در لحظه‌ای که احساس تمایل به «رفتار نادرست» می‌کنید، در زندگی شما چه اتفاقی می‌افتد؟ به این رویدادها محرک گفته می‌شود. داشتن دفترچه برای یادداشت‌برداری روزانه ظرف چند روز یا چند هفته به شما کمک می‌کند عوامل محرک و تأثیر آنها را بر رفتار خود شناسایی کنید. به‌عنوان‌مثال هر وقت احساس کردید دوست دارید سیگاری بکشید یا زمانی که دلتان بسته چیپس می‌خواهد یا هوس الکل می‌کنید یا هر چیز دیگری را که در کُنه ذهنتان می‌دانید رفتاری نادرست و زیاده‌روی است و در آن لحظه از زندگی شما می‌گذرد، آن را بنویسید.پس از مدتی که این یادداشت‌ها را نوشتید، به احتمال زیاد در آنها الگویی را تشخیص خواهید داد. ممکن است دریابید که هر وقت از خواهر یا برادرتان تلفنی احوال پدر و مادر پیرتان را می‌پرسید، دست‌تان به دنبال یک نخ سیگار می‌رود. یا هر وقت که همسرتان بابت فلان موضوع به شما غُر می‌زند، شما برای یافتن آرامش شروع به خوردن تنقلات بی‌ارزش غذایی می‌کنید. یا ممکن است کشف کنید که هر زمان وضع مالی‌تان خراب می‌شود تنها مفر آرامش‌تان خوردن آرام‌بخش یا نوشیدن الکل است.

 

مهارت‌های جایگزین را شناسایی کنید

وقتی محرک‌ها و سازوکارهای ناسالم را شناختید، باید نحوه مقابله با آنها را هم بفهمید. لیستی از مهارت‌های مقابله مفید را که می‌تواند به شما کمک کند تا ذهن خود را آرام کرده و تنش را از بین ببرید، تهیه کنید.این مهارت‌ها می‌توانند پیاده‌روی، تماس با یک دوست، حمام‌کردن، کارهای ساده‌ای مثل نظافت کردن، آشپزی، مطالعه، گوش دادن به موسیقی یا هر کار دیگری باشد که بتواند شما را به خود سرگرم کند. دفعه بعدی که یک محرک خود تخریبی را در خود تشخیص دادید، سعی کنید یکی از این مهارت‌های مقابله سالم را جایگزین رفتار منفی خود کنید. وقتی موفق می‌شوید در برابر اصرار محرک‌های ناسالم مقاومت کنید، از احساس خوبی که دارید تعجب خواهید کرد.

 بیشتربخوانید:

اندوه بی دلیل ، انزوا و بی‌حوصلگی از علائم افسردگی پاییزی است

 

 

قدم‌های کوچک بردارید

بسته به این‌که رفتارهای بد شما در زندگی روزمره چطور ریشه دوانده است، عاقلانه این است که این رفتارهای ناسالم را به‌آرامی و به‌تدریج کنار بگذارید. اگر بخواهید یکباره کل یک رفتار ناسالم و مخرب را با رفتاری سالم جایگزین کنید، احتمالا شکست خواهید خورد. بهتر است که هر بار کمی از رفتار تخریبی خود کم کنید. سهولت این تغییرات اندک به شما کمک می‌کند تا در طولانی‌مدت تلاش‌هایتان به موفقیت تبدیل شوند.

 

اشتباهات خود را بپذیرید

یکی از واکنش‌هایی که در خود تخریب‌گری اتفاق می‌افتد، طفره رفتن از قبول مسئولیت اشتباهات و فرار از حل مسئله است. افراد در این هنگام، به‌جای پرداختن به مسئله اصلی و تدبیر اقدام مناسب، دائم به انتقاد کردن از خود و دیگران می‌پردازند. بهتر است تصمیم بگیرید که به استقبال مشکلات رفته و با پذیرش اشتباهات خود، به جای استفاده از شیوه نامناسب، مسئله اصلی را دیده و اقدام مناسب را انجام دهید.

 

تقویت اعتماد به نفس

افرادی که خود تخریب‌گری بالایی دارند، دائم در حال سرکوب کردن استعدادهایشان هستند. آنها هیچ تلاشی برای مشاهده توانمندی‌های خود نمی‌کنند. ما باید سعی کنیم تا صداهای منفی درونمان را خاموش کنیم و اعتماد بیشتری به خود و توانایی‌هایمان داشته باشیم.

 

از توهم کامل بودن رها شوید

سرانجام باید از توهم کامل و بی‌نقص بودن رها شوید و بپذیرید که تنها زمانی می‌توانید رشد کنید که نقص‌هایی داشته باشید. اگر چیزی به کمال خود برسد، هرگز نمی‌تواند پیشرفت کند.

 

مراقبه یا ذهن آگاهی را تمرین کنید

تنش ذهنی و اضطراب از مهم‌ترین عللی است که زمینه‌ساز خود تخریبی در فرد می‌شود. انجام مراقبه روزانه با تخلیه تنش‌های درونی به شما کمک می‌کند کمتر به خود تخریبی روی آورید. به‌عنوان مثال می‌توان به مراقبه پیاده‌روی، هنردرمانی آگاهانه، ذکر گفتن، تجسم رنگ و غیره اشاره کرد.

 بیشتربخوانید:

انزوا خطر بیماری ذهنی، فلج شدن و نابینایی را افزایش می‌دهد

 

به احساسات خود اجازه بروز دهید

مسدود کردن احساساتی مثل گریستن، خندیدن یا فریاد کشیدن موجب می‌شود که فشار درونی شما افزایش یافته و به شکل خود تخریبی بروز کند. درست مثل دیگی در حال جوش که راهی برای خروج بخار ندارد و سرانجام منفجر می‌شود. از بروز احساساتتان خجالت نکشید و گریه کردن یا خندیدن را به‌عنوان راه مقابله با خود تخریبی تجربه کنید. همچنین می‌توانید از بازی کردن، نقاشی کشیدن، آواز خواندن و هر کار دیگری که باعث تخلیه احساسات شما می‌شود، بهره بگیرید.

 

خودتان را دوست بدارید

خودتان را دوست بدارید. دوست‌نداشتن خود به معنی مراقبت از نیازهای عاطفی شماست. مراقبت از خود به‌طورکلی بیشتر به سمت بدن شما گرایش دارد: این شامل تغذیه مناسب، خواب کافی، نوشیدن آب کافی، پوشیدن لباس راحت، سالم ماندن و غیره است. گاهی به خودتان هدیه بدهید یا بخشی از روز را در هفته آن‌طور که دلتان می‌خواهد بگذرانید. دوست‌نداشتن و مهربان بودن با خود به‌سادگی از شما در برابر رفتارهای خود تخریبی محافظت می‌کند.

 

خودکاوی کنید

همه ما بخش‌های تاریکی در ذهن خود داریم که دلمان نمی‌خواهد از آن حرف بزنیم. این بخش‌های تاریک زمینه بسیاری از رفتارهای خودویرانگر است. اوقاتی را به خودکاوی و سفر به اعماق روح و ذهن خود اختصاص دهید. تاریکی‌های وجود خود را بشناسید و به جای انکار و سرکوب، شیاطین وجود خود را در آغوش بگیرید. نسبت به این بخش از روح و ذهن خود شفقت داشته باشید و بر آن نور مهربانی بتابانید.

 

 

منبع : زندگی آنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید