نکاتی که در خصوص تست های آزمایشگاهی کرونا باید بدانید

0
151نکاتی که در خصوص تست های آزمایشگاهی کرونا باید بدانید

یک ویروس شناس گفت: بسیاری از تست های پاراکلینیکی و آزمایشگاهی به تنهایی ارزش نداشته و در کنار یکدیگر می توانند در تشخیص کروناویروس کمک کننده باشند.

به گزارش ایسنا، بهزاد خوانساری نژاد، اظهار کرد: تست اولیه که از نمونه خون افراد گرفته می شود، تست CRP است که یک پروتئین بوده و در انواع عفونت ها و التهاب ها میزان آن بالا می رود، اما این تست تخصصی نیست چون منفی یا مثبت بودن این تست به معنای مبتلا بودن یا نبودن به کرونا نیست.

وی افزود: تست آزمایشگاهی مشخص کرونا، تست PCR است که معمولا دو نمونه سوآپ، یکی از نازوفارنکس(بینی) و دیگری از اوروفارنکس(حلق) بیمار گرفته می شود و در حال حاضر از سوی سازمان جهانی بهداشت، تنها تست قطعی در تشخیص کرونا ویروس است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: تصویربرداری از قفسه سینه و ریه یک تست مکمل خوب است که میزان درگیری ریوی را نشان می‌دهد، اما لزوما درگیری ریوی افراد به معنای مبتلا بودن به کرونا نیست.

وی تست آنتی بادی را یک تست مکمل دیگر معرفی کرد و گفت: اگر افراد بسیار کنجکاو هستند و می خواهند بدانند که آنتی بادی ناشی از کرونا در بدن آنها ساخته شده است یا خیر، می توانند این تست را انجام دهند که انجام این آزمایش تعرفه پایین تری نسبت به تست اصلی داشته و کاربرد آن بیشتر زمانی مطرح است که PCR مثبت نشده باشد و برای اطمینان، پزشک تست آنتی بادی را درخواست می دهد.

دکتر خوانساری نژاد در ادامه تکمیل کرد: کروناویروس یک ویروس جدید است و مطالعات در خصوص آن در حال به روز شدن است، اما تجربه آزمایشگاهی این چند ماه نشان می‌دهد که آنتی بادی ساخته شده ناشی از کرونا بسته به ژنتیک و بدن شخص به مدت چند ماه در بدن افراد باقی می ماند.
وی گفت: ایمنی اختصاصی بدن ما دو بازوی اصلی شامل ایمنی هومورال و ایمنی سلولی دارد که میزان ایمنی سلولی با آزمایش قابل سنجش نیست و نقش ایمنی سلولی در عفونت‌های تنفسی بارزتر و موثرتر است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: واکسن هایی که ساخته می شوند بر این مبنای تهیه می شوند که ایمنی سلولی را تحریک کنند، اما باید در مورد واکسن ها محتاطانه برخورد کرد چراکه برای تعدادی از بیماری‌های ویروسی از جمله ایدز و هپاتیت c، همچنان واکسن ساخته نشده است، اما امیدواریم مسیرهای محققین در ساخت واکسن منجر به نتیجه های مثمر ثمر شود.

وی هشدار داد: مشخصا همه ویروس ها از جمله آنهایی که ماده ژنتیک شان RNA است، دچار جهش و تغییر می شوند، اما تاثیر این تغییرات و جهش ها بیشتر از عادی انگاری مردم و تغییرات اقلیمی نیست، چراکه رفتار مردم و تغییرات فصلی در عملکرد ویروس موثر است.

دکتر خوانساری نژاد که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، خطاب به مردم اظهار کرد: در حال حاضر رعایت کردن موازین بهداشتی و مصوبات ستاد ملی کرونا مرز بین حیات و ممات است و در فصول سرد همه افراد باید مواظب باشند چرا که هوای سرد سنگین بوده و علاوه بر ویروس کرونا انواع و اقسام ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا در این فصل وجود دارد. مواظب بودن و رعایت کردن به معنای ترس نیست، اما باید محتاطانه برخورد کرد چراکه با برودت هوا و بسته شدن درب ها و پنجره ها انواع ویروس ها تغلیظ شده و شدت بیماری ها از جمله بیماری‌های عفونی تنفسی بیشتر می شود.

وی در پایان گفت: در زمان بحران کرونا و افزایش میزان ابتلا و افزایش آمار متوفیان، اتفاق ناگوار زمانی رخ می‌دهد که یک نفر نیازمند به خدمات بیمارستانی باشد، اما ظرفیت های درمانی و بیمارستانی پر شده باشند.نوشته نکاتی که در خصوص تست های آزمایشگاهی کرونا باید بدانید اولین بار در زندگی آنلاین پدیدار شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید