هیأتی های اسلامشهر ۴۲ هزار درخت زیتون می کارند

0
102


هیأتی های اسلامشهر ۴۲ هزار درخت زیتون می کارند

حجت الاسلام سیدحسین موسوی مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه امسال هم به مناسبت روز درختکاری هیأتی ها و فعالین قرآنی این شهرستان پای کار محیط زیست و درختکاری آمدند، اظهارداشت: روز گذشته سه شنبه ۱۲ اسفندماه، همایش همیاران محیط زیست با حضور پرچمداران و مسئولین هیأت های مذهبی و مسئولین خانه ها و موسسات قرآنی شهرستان و فعالان فرهنگی یعنی مدیران کانون های فرهنگی و تبلیغی برگزار شد.

هیأتی های اسلامشهر 42 هزار درخت زیتون می کارند

هیأتی های اسلامشهر 42 هزار درخت زیتون می کارند

 

وی افزود: بناست در ایام روز درختکاری، ۴۲ هزار اصله نهال مثمر زیتون که در قرآن هم از آن نام برده شده است با محوریت هیأتی ها و فعالین قرآنی کاشته شود.

موسوی با بیان اینکه در این جلسه پیرامون اهمیت درختکاری و تاکیدات اسلام بر این مباحث مطالبی ارائه شد، گفت: در روایتی از امام صادق(ع) داریم که بعد از درگذشت انسان، ۶ باقی الصالحات از او باقی خواهد ماند که یکی از آن ها کاشت یک درخت و نگهداری از آن برای به ثمر نشستن است. مادامی که مردم از سایه، اکسیژن، میوه و … این درخت استفاده کنند پاداش و ثوابی به حساب آن فرد می رسد.

هیأتی های اسلامشهر 42 هزار درخت زیتون می کارند

 

مسئول هیأت یامهدی (عج) واوان در شهرستان اسلامشهر با بیان اینکه قطعا اشاره شدن به نام چند میوه خاص در آیات قرآن بی دلیل نیست، افزود: باید در خیابان، پارک ها و … این نهال های قرآنی و یا نهال های تاکید شده در روایات معصومین کاشته شود. امیدوارم روزی مردم در خیابان ها مردم درختان میوه های مثمر و قرآنی مواجه شوند و فقرا و نیازمندان در خیابان و پارک، از میوه های آن ها مصرف کنند.

مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر در پاسخ به این سوال که چرا درخت زیتون در این منطقه غرس می شود، گفت: زیتون یک میوه استراتژیک است که هم میوه آن و هم روغن حاصل از میوه آن قابلیت استفاده دارد و چند سال قبل نیز مقام معظم رهبری بر کاشت و بهره برداری از این درخت و استفاده و ورود میوه و روغن آن به زندگی مردم توصیه کرده بودند که متاسفانه این بیانات مغفول مانده است. مقام معظم رهبری ۱۴ دی ماه سال ۸۴ فرمودند: «بر روی دانه های روغنی و کُلزا یا زیتون هم کار شود. یکی از کارهای خوب این دولت این است که می خواهند زیتون را هر چه بیش از پیش ترویج کنند؛ وارد سبد غذایی مردم کنند، که جزو کارهای بسیار خوب است. البته کشور بایستی حتماً در برنج، گوشت و لبنیات هم به خودکفایی برسد؛ این جزو کارهایی است که مسؤولان دولتی باید بکنند.»

هیأتی های اسلامشهر 42 هزار درخت زیتون می کارند

 

وی ادامه داد: ما در آستانه سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۰ درصد روغن مورد نیاز کشور وابسته به واردات و خارج است، در حالی که می توان روغن زیتون را جایگزین کنیم. الحمدلله اقلیم شهرستان اسلامشهر سازگاری با کشت زیتون دارد و امیدواریم بتوانیم با سرمایه گذاری در این عرصه بتوانیم در سال های آینده، هم مانع آلودگی هوای این شهرستان شویم و هوای پاک برای مردم ایجاد کنیم و هم این محصول را از این شهرستان وارد بازار کنیم و بتوانیم کارخانه روغن گیری و فراوری این محصول شویم.

موسوی با اشاره به اینکه زیتون نماد مقاومت است و جمهوری اسلامی نیز ۴۲ ساله شده است، کاشت ۴۲ هزار نهال زیتون را در دستور کار گذاشته ایم، گفت: ۴۲ سال است که دشمن تلاش می کند تا جمهوری اسلامی ایران نباشد اما ما مقاومت کردیم و امروز با انگیزه بیشتری در گام دوم انقلاب وارد عرصه های متعدد شده ایم.

هیأتی های اسلامشهر 42 هزار درخت زیتون می کارند

 

مدیر تبلیغات اسلامی شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه کاشت نهال ها در ۳ قالب انجام می شود، گفت: در قالب اول هیأتی ها و قرآنی ها نهال ها را میان مردم در نقاط مختلف شهرستان از چهاردانگه تا احمدآباد مستوفی و واوان و … توزیع می کنند تا آنان وارد عرصه شوند و درختان را بکارند که این قالب اصلی ماست. قالب دوم، احداث باغ های زیتون است که به مسئولین در در روستاها و مناطق  محروم شهرستان اسلامشهر مانند مرجانک، کاشانک، ایرین، چیچکلو و … اعلام کردیم اگر فردی زمین دارای آب دارد و علاقه مند است تا به باغ زیتون تبدیل شود، ما آمادگی داریم تا برای او، به صورت رایگان باغ احداث کنیم.

وی گفت: در قالب سوم در ادارات، مساجد و حسینیه هایی هستند که زمین دارند و امکان کاشت درخت دارند. بسیاری از این ها با ارسال نامه هایی تقاضا داشتند که در هفته آینده درختانی در این مراکز کاشته خواهد شد.

هیأتی های اسلامشهر 42 هزار درخت زیتون می کارند

 

مسئول هیأت یامهدی (عج) واوان در شهرستان اسلامشهر با اشاره به اینکه کاشت این درختان از ۱۵ اسفندماه آغاز خواهد و ادامه خواهد داشت و امیدواریم روند کاشت این نهال ادامه داشته باشد تا روزی اسلامشهری ها در تولید روغن زیتون موثر باشند، گفت: ما سال گذشته نیز ۵ هزار اصله نهال زیتون در محله ای که مسجد موسی بن جعفر (ع) و هیأت یامهدی (عج) قرار داشت، کاشتیم. ان شاء الله در سال های آینده شاهد رونق درختکاری در میان فعالین فرهنگی، هیأتی و قرآنی باشیم.


منبع :
خبرگزاری فارس

منبع : برخط نیوز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید