۱۰ حقیقت جالب درباره سیب زمینی که تاکنون نشنیده اید!

0
82۱۰ حقیقت جالب درباره سیب زمینی که تاکنون نشنیده اید!

سیب زمینی از جمله سبزیجات غده‌ای است که در رژیم غذایی ساکنان جهان نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند.

جهان بدون سیب زمینی غیرقابل تصور است و این سبزی ریشه‌ای را همه می‌شناسیم، اما نکات و حقایق جالبی درباره این سبزی وجود دارد که احتمالا از آن بی خبر هستیم. امروز با شما هستیم با مطلبی تازه، مقاله‌ای درباره حقایق جالب درباره سیب زمینی.

 منشأ پیدایش سیب زمینی از آمریکای جنوبی است!

بسیاری از مردم در سراسر جهان به اشتباه ایرلند را به عنوان منبع این غده فوق العاده همه کاره معرفی می‌کنند. در حالی که ایرلند فقط به شهرت جهانی سیب زمینی کمک کرده است. سیب زمینی در واقع از یک گیاه وحشی در منطقه‌ای که شمال غربی بولیوی و جنوب پرو را شامل می‌شود اهلی شده است. تا قبل از کشف قاره آمریکا توسط اسپانیا، سیب زمینی برای بقیه جهان کاملاً ناشناخته بود. در اواخر قرن شانزدهم توسط فاتحان اسپانیایی به اروپا آورده شد و در ابتدا با تردید به آن نگاه شد.

به هر حال سیب زمینی در رژیم‌های غذایی ممختلف جایچاه خاصی داشته و از گذتشه تا به امروز مورد توجه بوده است. اما به هر حال مطالب عجیب و خواندنی زیادی درباره این سبزی ریشه‌ای موجود است که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

 

مردم حداقل ۷۰۰۰ سال است که سیب زمینی می‌کارند!

همانطور که گفته شد، سیب زمینی در بخش‌هایی از بولیوی و پرو اهلی شده است. در حالی که می‌دانیم این اتفاق بین ۸۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد رخ داده است، اولین شواهد باستان شناسی مربوط به مدت‌ها قبل است. این شواهد از Ancon، یکی از مکان‌های باستان‌شناسی مهم بدست آمده است. یعنی قبل از ورود اسپانیائی‌ها به پرو که قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد.

در این مکان باستانی، بقایای یک غده سیب زمینی مربوط به حدود ۴۵۰۰ سال پیش در میان آثار باستانی بی شمار دیگر پنهان شده بود!

 

حدود ۴۰۰۰ نوع سیب زمینی مختلف وجود دارد!

گر انواع غیرتجاری را در نظر بگیرید، این فهرست شامل طیف گسترده‌ای از سیب زمینی‌های کشت شده در آمریکای جنوبی است که بسیار شبیه سیب زمینی‌هایی هستند که در دهه ۱۶۰۰ به اروپا آورده شدند. بقیه لیست شامل تمام ارقام مختلف سیب زمینی است که در ۴۰۰ سال یا بیشتر از آن زمان توسعه یافته اند. در حالی که هزاران سیب زمینی مختلف وجود دارد، به طور کلی، تنها تعداد انگشت شماری در یک منطقه در دسترس است.

هر نوع سیب زمینی، مقدار متفاوتی نشاسته دارد. سیب زمینی با سطوح نشاسته بالاتر، مانند Russet برای سرخ کردن به شکل سرخ کردنی و نوع قهوه‌ای برای پخته شدن در فر مناسب‌تر است.

سطوح پایین نشاسته در سیب زمینی‌ها حالت مومی به آن‌ها می‌دهد که آن‌ها را برای خوردن کامل در سالاد و خورش‌ها بسیار مناسب می‌کند. یک سیب زمینی مومی که معمولاً در دسترس است، گونه انگشتی است. در صورت شک، از یک سیب زمینی همه منظوره استفاده کنید، که برای مقاصدی مانند آب پز کردن، برشته کردن، سرخ کردن و له کردن بسیار مناسب است!

 

سیب زمینی به خانواده تنباکو تعلق دارد

بسیاری از مردم از شنیدن این موضوع که سیب زمینی به خانواده تنباکو و شب بو کشنده تعلق دارد شگفت زده خواهند شد. به نظر می‌رسد که خانواده Solanaceae بسیار گسترده است و شامل گیاهان زیادی است که ما فکر نمی‌کنیم با هم مرتبط باشند. این لیست شامل انواع خوراکی گیاهی مانند سیب زمینی، گوجه فرنگی و بادمجان است.

 

نباید سیب زمینی سبز شده را بخورید!

هر چند خود قطعات سبز لزوما برای شما بد نیستند. وقتی سیب زمینی سبز شد، به این معنی است که در طول نگهداری در معرض نور خورشید قرار گرفته است. سپس اسپاد نور خورشید را به کلروفیل تبدیل می‌کند (این ماده شیمیایی است که گیاهان را سبز می‌کند.) اگر در یک سیب زمینی چند لکه سبز ایجاد شده باشد، نشانه آن است که با تولید نوروتوکسینی به نام سولانین سعی در محافظت از خود در برابر حیوانات گرسنه کرده است. البته این بدان معنا نیست که لزوماً باید سیب زمینی را که یک یا دو نقطه سبز شده است دور بریزید.

لکه‌های کوچک را می‌توان پوست کند یا جدا کرد، اما اگر بیشتر از آن وجود داشت، احتمالاً باید فقط سیب زمینی را دور بیندازید. اگر یک فرد بالغ فقط یک سیب زمینی سبز بخورد، حالت تهوع و سردرد در او ایجاد شود.

 

در شرایط مناسب، سیب زمینی را می‌توان تا یک سال نگهداری کرد

با این حال، انتظار نداشته باشید این مدت در خانه دوام بیاورند. نگهداری سیب زمینی برای چنین مدت طولانی نیاز به تجهیزات بسیار دقیق و یک انبار تجاری دارد. این طول عمر طولانی با نگهداری سیب زمینی در دمای ۴ درجه سانتیگراد به دست می‌آید. اما به خاطر داشته باشید نباید آن‌ها را در یخچال نگهداری کرد.

برای نگهداری سیب زمینی، باید گرد و خاک را از آن پاک کرد. سپس باید اجازه دهید سیب زمینی‌ها به خوبی خشک شوند تا از پوسیدگی جلوگیری شود. سپس آن‌ها را به مکان خنک می‌برند. وقتی بیرون آوردن آن‌ها از انبار، سیب زمینی‌ها باید به آرامی به دمای اتاق برگردند!

 

اینکا‌ها بیش از یک مورد استفاده از سیب زمینی داشتند

این روز‌ها تنها کاری که ما با سیب زمینی انجام می‌دهیم خوردن آن است. صادقانه بگوییم این تنها کاری است که واقعاً فکر می‌کنیم با آن‌ها انجام دهیم. اینکا‌ها رابطه نزدیک تری با سیب زمینی داشتند و از آن برای درمان بیماری‌های جسمی مختلف استفاده می‌کردند.

مثلاً آن‌ها یک درمان معمولی برای دندان درد داشتند و آن حمل کردن یک سیب زمینی با خود بود. اگر ماهیچه‌ها یا استخوان‌های آن‌ها درد می‌کرد، یک راه حل این بود که از آب گوشت باقی‌مانده حاصل از جوشاندن سیب‌زمینی استفاده کنند.

 

سیب زمینی با سیب زمینی شیرین ربطی ندارد

شاید این رسوایی قرن است. تنها ارتباط بین این دو سبزی این است که آن‌ها سبزیجات نشاسته‌ای هستند که در زیر زمین رشد می‌کنند. در حالی که سیب زمینی غده است، سیب زمینی شیرین فقط ریشه‌های بزرگ شده گیاه سیب زمینی شیرین است. آن‌ها حتی از یک خانواده نیستند. سیب زمینی‌های شیرین متعلق به خانواده Convolvulaceae هستند.

 

سیب زمینی اولین سبزی بود که در فضا کشت شد

دانشگاه ویسکانسین برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ با ناسا برای دستیابی به این کشاورزی فوق العاده منحصر به فرد در جهان همکاری کرد. تیمی که در پشت این شاهکار قابل توجه بود، بریده‌هایی از یک گیاه سیب زمینی برداشت و نیمی از آن‌ها را با شاتل فضایی کلمبیا به فضا فرستاد. نیمی دیگر به عنوان کنترل روی زمین باقی ماند تا تفاوت بین سیب زمینی‌های پرورش یافته در فضا و زمین را مشاهده کند. این آزمایش با موفقیت بزرگی همراه بود و هیچ تفاوت محسوسی بین دو نیمه وجود نداشت!

به هر حال چه دوست داشته باشید آن‌ها را بجوشانید، له کنید یا به شکل خورش بپزید، سیب زمینی یک غذای واقعاً فوق العاده است. با توجه به تطبیق پذیری آن با هر مزاجی، جای تعجب نیست که میلیون‌ها نفر در سراسر جهان عشق مشترکی به این غده کوچک دارند.

منبع : زندگی آنلاین
ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید